| perfectP1 a întrebat:

*Am o nelamurire in privinta rezolvarilor problemelor de anatomie si fiziologie de clasa 12.
As incepe cu aceasta problema,cerinta:*
"Un fragment de ADN contine pe una dintre catene, urmatoarele nucleotide 3' ATCCGCTAT 5', stabiliti urmatoarele:
a)ordinea in care se vor dispune nucleotidele pe catena complementare de ADN
b)numarul codonilor din catena de ARN mesager care copiaza catena de ADN complementara
c)scrieti codonii care contin baza azotata uracil din ARN-ul mesager rezultat la punctul b.
d)completati problema de la b cu o alta cerinta"
Rezolvarea:
a)5'TAGGC GATA 3'
b)trei codoni
c)Pentru catena de ADN 5' TAGGCGATA3' cea de ARNm: 3'AUCCGCUAU si 5' si codonii cu uracil:UAU si AUC
*Ceea ce nu inteleg eu este asezarea nucleotidelor si cum sa le asez in functie de ADN sau ARN,astept o explicatie cat mai amanuntita, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| FolosescTpu a răspuns:

Pai daca zice de adn complementar e simplu. In loc de A(adenina) pui T(timina), iar in loc de C(citozina) pui G(guanina). Si invers, unde vezi T pui A, iar unde vezi G pui C.

Iar la ARN e exact la fel, doar ca in ARN nu gasesti timina, ci gasesti uracil. Deci ca sa iti fie mai usor cu arn ul, faci mai intai adn ul si in loc de t pui U(uracil)

nu stiu cat de bine am explicat sad

| perfectP1 explică (pentru FolosescTpu):

Am inteles acum, mersi frumos

| FolosescTpu a răspuns (pentru perfectP1):

Ma bucur ca ai inteles cevalaughing)