| User21Alex a întrebat:

Am o nelamurire legata de facultate: Se poate modifica numarul de locuri pentru buget/taxa oferit pentru un an universitar daca unii studenti renunta intre timp la facultate? De exemplu la o facultate avem 50 locuri buget si 50 taxa adica 100 locuri total si pe parcursul anilor de studiu unii studenti mai renunta sa zicem ca in anul 3 din aia 100 de la inceput mai sunt 70 in facultatea respectiva. Se poate modifica numarul de locuri de la buget/taxa daca acei 30 de studenti au renuntat, gen daca din alea 100 locuri buget oferite de facultate sa scada la 90 sau 80 locuri buget sau acele 100 locuri raman acolo pana termini facultatea indiferent daca unii renunta intre timp? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

De modificat se mai modifică, dar numai suplimentat, nu scos. Adică la inceput sunt 50 de locuri iar la admitere în toamnă se suplimentează cu încă 10, și vor fi 60 de locuri bugetate 4 ani sau câți ani ține facultatea.

Tot așa funcționează și dacă renunță un x număr de studenți, locurile rămase libere sunt ocupate de către alți studenți de la taxă. In cazul în care sunt de exemplu 50 de studenți la buget, dar numai 40 de studenți, cele 10 locuri bugetate se redistribuie la alte specializări.

| User21Alex explică (pentru Frank51):

Multumesc frumos de lamuriri!

1 răspuns: