| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Am aflat de cateva zile ca la teza de la mate am luat 1 si nu stiu cum sa ii spun mamei mele. Va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

1? da-o incolo de treaba, nimic n-ai stiut sa faci?
Spune-i "mama am o problema, nu ma descurc nici cum cu matematica, m-am straduit dar uite ca am luat 1 la teza, cred ca am nevoie de niste meditatii, imi pare rau dar chiar m-am straduit insa nu imi place si nu stiu." fii sincer si arata-i ca esti dispus sa faci ceva in sensul rezolvarii acestei probleme.

| DedeeAndreea a răspuns:

Bună.
Eu am dat azi teză la mate. Am luat 7.
Încă nu le-am spus părinţilor, şi nici nu am de gând să le spun...Cum ai reuşit să iei 1? Ai copiat sau nu ai făcut nimic bine?!
Eu zic să nu îi spui mamei tale dacă tu încă nu te simţi pregătită să o faci. Dacă nu te întreabă, nu ai de ce să te apuci să îi spui. Dacă te întreabă, ai două variante:Ori îi explici cât ai luat şi spui că ai învăţat dar te-au cuprins emoţiile, ori îi spui că ai luat 7(sau 5, 6...Depinde de nota la care se aştepta mama ta să o iei).
Asta este! Nu ai învăţat...Suportă consecinţele.Eu însă cred că eşti o fată deşteaptă, şi ăsta a fost un simplu accident.Se mai întâmplă, mai avem şi zile proaste!
Ai grijă de tine! Sper că te-am ajutat!
Numai bine!

| ArtLover a răspuns:

Ei bine, nu trebuie sa uiti ca mamata te va ierta in cele din urme, fiindca te iubeste. Ai putea sa ii spui intr-un moment in care ea e fericita si binedispusa. Ai putea sa ii pregatesti o surpriza si apoi sa ii spui. Nu fii ingrijorata, totul va fi bine! Sper ca te-am ajutat xD