| nowar a întrebat:

Am o problema cu invatatul la biologie. Profesoara ne preda sub forma de schema, dar nu reusesc niciodata sa retin lectiile sau denumirile din latina(chiar daca nu ne da asa de mult de invatat fata de cum le da celor de la real). Ceva sugestii?

10 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Cauta si tu etimologia fiecarui cuvant din latina.Asa vei putea retine mai usor.
Esti invatata cu tocitul, si de aia crezi ca e dificil sa inveti schematic.

| nowar explică (pentru DarkOrbitMoon):

Da,ar fi o solutie. Si nu neaparat, nu tocesc la materii in general, doar la cele ce nu-mi plac thinking

| jupinu2011 a răspuns:

Cauta pe net si invata

| FaraNume2 a răspuns:

Esti clasa a9a? big grin

| nowar explică (pentru FaraNume2):

Dap. De ce?

| FaraNume2 a răspuns (pentru nowar):

Pentru ca si eu am o problema cu denumirile in latina.Doar ca la teza nu ne obliga sa le scriem in caz ca va fi nevoie. laughing big grin

| nowar explică (pentru FaraNume2):

Hm..aiurea. Eu nu dau teza nici la bio nici la latina. Desi, sunt destul de grele -_- ii compatimesc pe cei de la bio-chimie.

| FaraNume2 a răspuns (pentru nowar):

Aaa,deci.tu la ce profil esti?

| nowar explică (pentru FaraNume2):

Stiinte sociale. big grin

| FaraNume2 a răspuns (pentru nowar):

Aaaa,asta explica multe laughing)