| Anasta11200 a întrebat:

Am o profesoară care aruncă cu markere în elevi sau îi pleznește peste cap. Alte dăți, vine la oră și ne spune că îi castrează pe toți sau că ne mută ochii la spate. De câteva ori a dat afară de la oră elevi fără motiv iar apoi a urlat la ei că au mers la baie. Este permis?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faceti plangere la directorul scolii, fiind raspunderea lui sa verifice si sa o disciplineze atat pe profesaoara, cat si pe elevii rebeli.

| ReddY25 a răspuns:

Exista asa ceva?!

| mi25 a răspuns:

NU! Indiferent e situatie, nu are voie sa loveasca elevii sau sa le adreseze cuvinte urate. Cea cu datul afara face parte din domeniul patologicului.

| anonim3247 a răspuns:

Aia dacă face așa are prietenie sau e neam cu directoarea sau cu cineva din sistem

| AdioTPU a răspuns:

Nu. Această profesoara acționează după modelul vechi, comunist, și se pare că nu prea are stăpânire de sine, spirit didactic sau o inteligență emoțională ridicata.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Trebuie sa aveti curaj, unul dintre voi sa filmeze pe furis lectia, sau pe rand cate unul. Aveti nevoie de dovezi, dar ea nu trebuie sa vada ca e filmata. La primul incident, fara nici un cuvant, va ridicati toti si iesiti din clasa, continuand sa filmati, dar de data asta va asigurati ca vede ca e filmata. Scoateti mai multi telefoanele si o filmati. Plecati din clasa TOTI, la biroul directorului, si ii spuneti ca aveti filmari, care vor fi publicate cu sau fara acordul lui. Repet, trebuie sa fiti uniti si organizati. Stabiliti cine are cel mai mult tupeu sa se ridice primul, si sa fie urmat de ceilalti. Cand va ridicati, nici un cuvant sa nu-i adresati ei. Iesire organizata, cat se poate de repede. Probabil si la late clase face la fel. Vorbiti cu alte clase sa faca la fel. Clasa mea a facut ceva in genul asta in 1992, cand erau alte vremuri. Am mers la director pentru ca un idiot de mate. scotea numai fete la tabla, le punea sa se aplece, se uita insistent la sanii lor, etc iar pe baieti nu ii scotea din prosti, idioti, cretini.

| Anasta11200 explică (pentru MihaiSpeedster):

Ar fi o soluție bună dacă directoarea(la fel ca majoritatea profesorilor care predau doar la școala mea) nu era la fel de dezinteresată, de multe ori neputând să o găsim în școală. Cât despre faza cu filmatul, la fel, dacă nu ar fi regulă în școala mea cu telefoanele interzise de orice fel, iar dacă te prinde cu el plătești rău.

| Anasta11200 explică (pentru MihaiSpeedster):

Majoritatea nu au curajul să facă asta fie pentru că sunt tocilari, fie pentru că știu ce se întâmplă cu ei când ajung acasă, fie pentru că fac pregătire cu ea, fiindcă predă română

| 6Radu5 a răspuns:

Un comportament de needucata, o telescopica peste gat si o resetezi.Cu siguranta ca nu are voie si ca face abuz de putere.In acest caz o reclamatie la director sau chiar la politie daca se ajunge la violenta. Aveam si eu niste profesoare care mai aruncau cu markere in elevii neatenti si ne loveau incet peste cap dar era in gluma, aveam o relatie buna cu acele profesoare.
Urata treaba ca mai sunt astfel de profesori in invatamantul roman. Daca vrei un plan perfect discuta cu cei de la Recorder Romania sau cu cineva care poata sa faca publica treaba asta iar in acest fel o vei pune la respect pe profesoara.De era ca si in America le imprastiam creierii la profesori pe tabla dar na, asta estelaughing), glumesc.