| fliutvis a întrebat:

Am o stare nasoala rau. Maine o sa se afiseze rezultatele la bac, iar gandul ca o sa-l pic ma omoara. La romana am gresit putin la prima partea, a doua am facut-o ( habar nu am cat o sa-mi puncteze, am respectat structura trextului argumentativ, dar nu prea am un vocabular prea pompos. )De obicei cam cate puncte sa dau la partea a doua? La partea a treaia am scris Ultima noapte, am scris 2 pagini, am povestit titlul, tema, romanal, ce este genul epic, si sa zicem actiunea pentru ca nu ma asteptam sa pice tot Ultima nopate avand in vedere ca a picat si la simulare. Am aberat la povestire pentru ca am zis ca Ela era dama de companie ( ma mir ca nu am aparut la ProTV), ce zice-ti o sa ma depuncteze mult pentru asta? La istorie am gresit si acolo ceva, ceva. La geografie iau intre 7:50 si 8. Nu ma pot calma, ma omoara strestul asta. Voi ce ati facut la bac?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu fii stresat!
Chiar daca pici acum, la toamna poti incerca iarasi, la anul idem...
Daca esti calm si lucid, atunci si examenele merg mai bine!

| fliutvis explică (pentru Bula):

Nu vreau sa-l dau la tomana. Ai idee cum se corecteaza? Cati profesori? Sunt indulgenti? Chiar nu vreau sa-l pic acum

| AFR81 a răspuns:

La romana totul ramane la latitudinea corectorilor. Unii poate apreciaza ca ceea ce ai scris este corect, altora poate nu le place. Nu putem sa spunem cu certitudine daca acestia sunt indulgenti sau nu. Depinde de persoana. Tind, insa, sa cred ca incearca, pe cat se poate, sa ajuta elevul sa promoveze. Daca ai gresit putin la prima parte, daca ai facut textul argumentativ si ai mai scris si 2 pagini la subiectul 3, eu zic ca ar trebui sa iei, cu siguranta, peste 5. La istorie nu stiu ce ai facut, insa banuiesc ca vei lua si acolo o nota buna pentru ca nu este asa greu. Geografia te va ajuta sa-ti ridici media. Nu pot sa-ti urez decat succes si sa te sfatuiesc sa nu mai fii asa de stresat. Chiar daca te consumi acum, ce mai poti rezolva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost stresata cand am dat bacul, pentru ca nu eram sigura ca o sa trec la Istorie, dar mi-am asumat asta, a fost vina mea ca nu mi-am dat interesul sa invat.

Calmeaza-te. O sa dai de chestii mai nasoale in viata laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice idiot poate lua nota de trecere... important e sa iei nota mare.