| CudiDaKid a întrebat:

Am observat uitandu-ma la filmele cu Domnu Iisus care se difuzeaza la tv zilele astea ca zice ca israelenii sarbatoareau Pastele. atunci daca noi sarbatorim de Paste invierea lui Iisus, atunci ei ce sarbatoreau de Paste? pentru ca ei nu aveau de unde sa stie ca Iisus Va invia!

Răspuns Câştigător
| R0MW4LD a răspuns:

Pastele pe vremea lui Isus simboliza eliberarea poporului Israel din sclavia egipteana in anul 1514 î.e.n. In mod normal noi ceilalti nu ar trebui sa sarbatorim Pastele ci Invierea ori Comemorarea Mortii lui Isus. E o chestie asemanatoare ca si cu Craciunul care de fapt initial era celebrat de catre romani si se numea Saturnalii. Se pare insa ca religia a lasat mai mult loc traditiilor si influentelor asa-zis pagane decat poruncilor divine. De aici si contradictiile si lipsa de logica a unor dogme, sarbatori, etc.

2 răspunsuri:
| AverageIAlex a răspuns:

Se considera ca Isus a inviat de Paste. De acolo si chestia asta cu sarbatoarea.

| mixxjim a răspuns:

Initial era o sarbatoare pentru venirea primaverii si erau obiceiuri diverse. Gasesti aici mai multe informatii in romana http://ro.wikipedia.org/wiki/Pa%C8%99ti