| king5151 a întrebat:

Am probleme cu increderea, cred ca asa se numeste, de ex daca plec de acasa si inchid usa ma uit de 10 ori, chiar daca stiu ca am inchis-o, adica plec 5 metri, apoi ma intorc pentru ca subconstientul parca imi zice ca nu e inchisa. De ce? Cum pot trece peste asta? E chiar deranjant.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Suna ca o tulburare obsesiv compulsiva.

Poti citi aici https://minteforte.ro/tulburarea-obsesiv-compulsiva/

https://www.treatmyocd.com/blog/checking-ocd-symptoms-and-treatment

Subconstientul tau are nevoie sa fie asigurat, ca totul e bine, sa nu fii expusa la vreun pericol, de aceea faci aceeasi rutina de verificare pentru multe lucruri.Mai sus scrie ca o metoda de a vindeca asta este sa renunti la rutina treptat, astfel incat sa perceapa si subconstientul ca nu exista niciun pericol.Cu un psiholog ai vorbit?

| LordCristobal a răspuns:

Ce ai tu se cheama tulburare obsesiv-compulsiva.
Nu stiu daca se vindeca dar o poti domoli.
Sa iti zic cazul meu.
Cand eram in perioada gimnaziului si liceului la fel ca tine de multe ori ma intorceam sa verific niste lucrurile.
De exemplu cand ieseam din casa verificam de mai multe de trei ori daca am incuiat usa si tot aveam senzatia ca nu era incuiata usa.
Inainte sa ma duc la culcare verificam exagerat de multe daca usa era incuiata, daca luminile erau stinse sau daca ochiurile de la aragaz oprite, de asemenea mai verificam sa vad daca colacul de la veceu era curat sau daca frigiderul e inchis bine.
Si tot aveam impresia ca ceva nu e in regula.
Cand m-am mutat dintr-un oras in altul aveam impresia ca nu sunt in locul potrivit.
De trei ani incoace sincer nu am mai avut asa manifestari dar tot tind sa verific cel putin o data daca toate lucrurile sunt ok.
Trebuie sa inveti sa te relaxezi si sa iti spui in minte ca nimic rau nu se poate intampla.
Iti recomand sa nu faci lucrurile in graba si sa simti fiecare moment pe care il faci.
De exemplu cand inchizi usa inainte sa pleci undeva
vizualizeaza mai bine acel moment cand bagi cheia in usa pana la încuierea usii ca sa poti pleca linistit.Mai verifica doar o data ca sa fii sigur totul e i regula.

| Continchiscontsters a răspuns:

Doamne este grav și îngrozitor asa ceva

| dullcat a răspuns (pentru Continchiscontsters):

Nu-i chiar asa grav.Sunt si altele mai grave, stai chill.laughing

| Continchiscontsters a răspuns (pentru dullcat):

Pe mine unul ma îngrozește ce pățește el cum sa pățești mereu asa și săte întorci Doamne de 10 ori înapoi

| Celestina003 a răspuns:

Si mie mi se întâmplă asta si de obicei mi se întâmplă când am multe griji si probleme... posibil de aia si la tine.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu e problema de incredere. E altceva. E teama, e neatentie sau ceva pe fond psihic.
Subconstientul tau stie ca usa e inchisa. Dar tu in mod constient faci chestiile astea. Trebuie sa fii mai atenta la ce faci, nu le fa mecanic si controleaza-ti emotiile.