| Merekill a întrebat:

Am si eu cateva intrebari legate de facultatea de turism din cadrul universitatii romano-americane:
1. Cum vi se pare facultatea?(profesori, colegi)
2. Este usoara facultate de turism?
3. E de viitor facultatea de turism? (Iti gasesti usor un job in domeniu?)
Va rog sa nu imi veniti cu raspunsuri de genul "o facultate usoara este aceea in care inveti ce iti place". Daca nu sunteti in tema, nu va obositi sa raspundeti.

6 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Cred ca e o alegere neinspirata sa faci "turism" care este si asa o specializare pe care nu o cauta aproape nimeni la o universitate privata in care dai bani sa ai si tu o diploma. Faptul ca are "american" in nume nu inseamna nimic

| christine99 a răspuns:

In turism iti gasesti usor de lucru, nu stiu daca ai nevoie de studii superioare. Eu zic sa lucrezi in domeniu sa vezi daca iti place.

| armiaso a răspuns:

Nu este de viitor, este o risipa de bani dar mai ales de timp.

| cosmin1324 a răspuns:

1.Difera de la un oras la altul, dar probabil nu o sa prinzi asa colegi "tryhard" ca la alte facultati gen mate-info, acs sau medicina.
2.Usoara nu e nici o facultate, dar daca e sa le compari cu celelalte e mai usoara dupa parerea mea.
3.Nu,cam toate posturile de agent de turism sunt ocupate in acest moment.

| Gabinnen a răspuns:

Facultatea de turism nu este de viitor in Romania, asta in cazul in care nu ai cunostinte care sa lucreze in domeniul asta..ca mna cu pile e mai usor.
Uite ca eu dupa 3 ani irositi o sa trebuiasca sa plec in Anglia pentru. ca la noi in tara nu gasesc nimic. Facultatea aceasta este frumoasa, inveti lucruri interesante, le inveti cu drag chiarhappy dar din pacate nu o sa te ajute prea mult daca iti doresti un job dupa ce o termini. Majoritatea agentiilor de turism iti cer experienta. Si ce experienta sa ai daca nimeni nu vrea sa angajeze un student ce abia si-a terminat studiile. Zic sa te mai gandesti la ce alegi. Eu cam regret acum ca am facut aceasta alegere. Bafta!

| armiaso a răspuns (pentru Gabinnen):

Nu esti nevoit sa pleci din tara daca nu ai o meserie dupa facultatea terminata, exista reprofilare profesionala, iar angajatorii cu adevarat intregi la minte cauta oameni capabili, nu ingropati in hartoage, au trecut vremurile cand facultatea era obligatorie, daca esti capabil exista formare la locul de munca, dar trebuie sa dovedesti capabilitatile tale, printr-o discutie de intentie cu angajatorul, nici in vest nu "esti mare branza" cu facultatea de turism.