| Nataliaa2176 a întrebat:

Am si eu nevoie de o compunere la pedagogie.
In procesul de intruire,cadrul didactic si elevii actioneaza prin intermediun unor metode de predare invatare, iar calitatea activitatilor este influentata de acestea.
Pornind de la aceasta idee realizati o prezentare a medtodelor didactice avand in vedere urmatoarele puncte de reper :
1. Explicarea componentelor: metodologie didactica,metoda didactica, procedeu didactic
2.Prezentarea functiilor metodelor didactice
3.Argumentarea noilor tendinte care se manifesta in evolutia metodelor de instruire si exemplificare a doua metode moderne

1 răspuns:
| TimSem a răspuns:

Nu aș putea să-ți fac compunerea asta, nu ăsta e scopul site-ului, însă îți pot sugera niște bibliografie:
Învățarea vizibilă, de John Hattie
Profesorul eficient, de Thomas Gordon & Co.
Teorii contemporane ale învățării, de Knud Illeris (coordonator)
Cele 7 legi ale învățării, de Bruce Wilkinson