| RuseAndrei1989 a întrebat:

Am si eu nevoie de un site sau vreo metoda in care as putea sa recuperez materia de la chimie pana in clasa a9a, de abia am intrat acum la liceu, si sunt bata la chimie, nu faceam nimic in gimnaziu fiindca aveam un profesor care nu ne invata nimic... si mna cam trebuie sa iau si eu macar un 5.

3 răspunsuri:
| BackAgain a răspuns:

Pe ce profil ai intrat? In general, in liceu se ia chimia cam de la 0. Trebuie doar sa stii simbolurile elementelor (Tablelul Periodic sau Tabelul lui Mendeleev).

| RuseAndrei1989 explică (pentru BackAgain):

Sunt pe mate info, stiu si eu o mare parte din elemente, ideea e ca o mare parte din toata materia care am facut-o e cam in ceata, na nu prea stiu valentele cum aflu grupa/perioada, sa fac probleme cu procente, chestii de genu.

| BackAgain a răspuns (pentru RuseAndrei1989):

O sa ai o lectie in care iti zice cum sa afli grupa si valenta (e in functie de cati electroni si cum sunt asezati). Daca te uiti in tabel, in dreapta sus, sunt niste numere romane (la cateva elemente sunt 2 numere), alea sunt valentele. Probleme de calcul nu-mi aduc aminte sa fi facut pana intr-a 10-a. Chiar daca faceti, n-o sa fie cine stie ce si o sa va dea exemple si o sa explice. La inceput, cu procente am facut doar concentratii si acolo ai o singura formula:
C = (md/m s)*100
C - concentratia procentuala
md - masa substantei pe care ai dizolvat-o
mersi - masa solutiei, adica masa substantei pe care ai disolvat-o + masa solventului (de obicei, e apa)
Intr-a 11-a poate faci probleme in care gasesti substanta in functe de cat la suta din fiecare element ai in ea, dar pana atunci o sa stii destula chimie ca sa te prinzi.
Oricum, 99% sigur o sa va ia de la 0. Intr-adevar, in generala nu prea se face chimie si la mate-info nici nu se cere atata chimie, deci n-o sa se astepte sa stiti prea multe. Printeaza-ti tabelul si tine-l in caiet, in caz ca o sa ai nevoie de vreo valenta sau de vreo masa atomica (masa molara e suma dintre masa atomica a fiecarul element inmultita cu nr atomilor de elementul respectiv din substanta care ti se da, deci ai nevoie de masele atomice).