| LyLy_1939 a întrebat:

Am si eu nevoie foarte urgent despre economia din orasul drobeta turnu severinn...plzzz e foarte urgent funda

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

Dezvoltarea orasului si prosperitatea locuitorilor lui o datoram portului
(1851) si atelierului de reparat vapoare (1858), primul din tara noastra,
nucleul viitorului Santier naval care va ajunge in 1914 cel mai insemnat din
Romania si unul dintre cele mai importante santiere de pe Dunare. In 1863, ca o recunoastere a importantei portului si dezvoltarii economice a
orasului, Alexandru I. Cuza stabilea aici prima circumscriptie comerciala. Prin
pozitia sa in apropierea Canalului Portile de Fier si pe calea ferata
Bucuresti-Craiova-Timisoara, portul si orasul devin un puternic nod al cailor de
comunicatie de tranzit, aici formandu-se convoaiele pe Dunare, in amonte si
aval.

In 1882 apar Atelierele si Depoul C.F.R. Lor li se adauga morile de pe malul
Dunarii, sau, din 1876, Moara de foc, Fabrica de bere (1856-1858), Fabrica de
spirt (1891) de la Banovita.

Dupa 1900 au aparut Fabrica de bomboane (1902), Abatorul, Fabrica de
tabacarie a fratilor Damianoff (1906), fabricile de paine si de lapte.

Peisajul economic al orasului se completeaza dupa 1960 cu un Combinat de
prelucrare a lemnului, unul de celuloza si hartie, iar in ultimele decenii ale
secolului XX apar, pe platforma NE, Combinatul de apa grea (ROMAG) si
Termocentrala (Sucursala Romag-TERMO).

Dezvoltarea economica s-a reflectat si in aparitia institutiilor bancare:
Sucursala Bancii Nationale (1892), Banca Mehedinti (1899), Banca Severinului
(1904), Banca Comerciala (1908).

Activitati specifice zonei: construcţii navale, construcţii vagoane, producţie de vinuri, olărit, pescuit

Activitati economice principale: fabricarea navelor, fabricare material rulant, prelucrare lemn, producere paleţi de lemn de diferite esenţe, producţie de apă grea, producţie de energie termică, construcţii hidrotehnice, instalaţii electrice şi automatizări, producţia de morărit şi panificaţie, prelucrare metale feroase, construcţii civile şi industriale

Cam asta este.

2 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Da-mi mesaj cu mailul tau si iti trimit eu date din lucrarea mea de licenta care a fost facuta pe zona Severinului.

| măcheamăăăî a răspuns:

Dezvoltarea orasului si prosperitatea locuitorilor lui o datoram portului
(1851) si atelierului de reparat vapoare (1858), primul din tara noastra,
nucleul viitorului Santier naval care va ajunge in 1914 cel mai insemnat din
Romania si unul dintre cele mai importante santiere de pe Dunare. In 1863, ca o recunoastere a importantei portului si dezvoltarii economice a
orasului, Alexandru I. Cuza stabilea aici prima circumscriptie comerciala. Prin
pozitia sa in apropierea Canalului Portile de Fier si pe calea ferata
Bucuresti-Craiova-Timisoara, portul si orasul devin un puternic nod al cailor de
comunicatie de tranzit, aici formandu-se convoaiele pe Dunare, in amonte si
aval.

In 1882 apar Atelierele si Depoul C.F.R. Lor li se adauga morile de pe malul
Dunarii, sau, din 1876, Moara de foc, Fabrica de bere (1856-1858), Fabrica de
spirt (1891) de la Banovita.

Dupa 1900 au aparut Fabrica de bomboane (1902), Abatorul, Fabrica de
tabacarie a fratilor Damianoff (1906), fabricile de paine si de lapte.

Peisajul economic al orasului se completeaza dupa 1960 cu un Combinat de
prelucrare a lemnului, unul de celuloza si hartie, iar in ultimele decenii ale
secolului XX apar, pe platforma NE, Combinatul de apa grea (ROMAG) si
Termocentrala (Sucursala Romag-TERMO).

Dezvoltarea economica s-a reflectat si in aparitia institutiilor bancare:
Sucursala Bancii Nationale (1892), Banca Mehedinti (1899), Banca Severinului
(1904), Banca Comerciala (1908).

Activitati specifice zonei: construcţii navale, construcţii vagoane, producţie de vinuri, olărit, pescuit

Activitati economice principale: fabricarea navelor, fabricare material rulant, prelucrare lemn, producere paleţi de lemn de diferite esenţe, producţie de apă grea, producţie de energie termică, construcţii hidrotehnice, instalaţii electrice şi automatizări, producţia de morărit şi panificaţie, prelucrare metale feroase, construcţii civile şi industriale