| RAY a întrebat:

Am si eu o curiozitate, a folosi regionalisme și arhaisme in scris este corect?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Da,este corect, atata timp cat sunt corect scrise gramatical si stii ce este un regionalism(cuvinte folosite intr-o anumite regiune- ex :barabule, curechi, ogheal ) arhaisme (cuvinte vechi, folosite foarte rar sau chiar iesite din uz-exsarman(biet) rarunchi (rinichi)...

16 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Folosirea regionalismelor e corecta, aici nu sunt dubii. Iar în cazul arhaismelor, e corecta folosirea lor avizata, dar nu ca înlocuitor al cuvântului contemporan, utilizat din ignoranta.

| R0R0 a răspuns:

De ce nu ar fi?
Poate e amuzant.

| RAY explică (pentru R0R0):

Pai nu respecta regulile gramaticale, eu ma dusai acolo, eu fusai acolo, corect e eu am fost, eu m-am dus acolo

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

E o forma corecta.
Vorbesti de modul indicativ- timpul perfect simplu (daca intelegi laughing) )
Arhaisme /regionalisme sunt cuvinte vechi, respectiv vorbite in anumite regiuni. Daca eu ti-as zice ca mi-am cumparat barabule de la magazin, ai intelege ce am cumparat? (aici barabule-regionalism)

| RAY explică (pentru R0R0):

Cartofi,mama e din ardeal, daca eu tias spune ca mi-am cumparat o fleasca de bere ai intelege nu?

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Hm...
Sticla? big grin
Nu am rude prin sud.

| RAY explică (pentru R0R0):

Da

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Victorie! laughing)

| RAY explică (pentru R0R0):

Ne intelegem si in dialecte, apropo acuma e vacanta nu?

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Dap.
O saptamana!

| RAY explică (pentru R0R0):

Zi-mi si tu cum te numesti? parca ai 16 ani nu? de unde esti?

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

15,te rog!
Sunt Cristina.
Satu Mare

| RAY explică (pentru R0R0):

Imi pare bine

| R0R0 a răspuns (pentru RAY):

Ai mai zis asta!
Parca vad ca iar vei uita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,este corect odata ce sunt scrise corect.

| PogChamp a răspuns:

Atata timp cat mesajul este decodat si inteles, conteaza o notiune asa ambigua precum corectitudinea?