| powerofasmile a întrebat:

Am si eu o "dilema" acum trec a 8-a si parintii mei cam imi planuiesc ei viitorul, nu pot spune ca nu este apropiat de ce vreau eu dar nici exact.
Ei vor sa dau la cel mai bun liceu din oras (buzau) la profilul de filo, de eng, si pentru mine este ok nu este problema cu media de intrare sa intru la cel mai bun liceu, fac fata ma descurc etc.Insa mie una mi-ar placea sa dau la Arte la teatru( chiar imi place, si am talent si chiar MIAR PLACEA FOARTE MULT!♥), si ai mei nu vor pentru ca a zis ca acolo nu se face deloc carte, si se duc numai cei care nu invata. (oare?)insa nu am nimic cu filo dar doresc mai mult la teatru si ai mei spun sa dau la filo si apoi la facultatea de teatru straight face, voi ce parere aveti?

16 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Fa liceul acolo, iar timpul liber ocupa-ti-l asa cum doresti. Cauta o trupa de teatru in oras, unde sa exersezi pentru viitor, iar cand vei termina liceul, mergi la o facultate de profil. Cred ca e cel mai bine asa. In felul asta faci un liceu bun si nici nu te indepartezi de ceea ce-ti place cu adevarat.
Multa bafta!

| sabin89 a răspuns:

Fa cum zic ei, ca e mai bine. Ai sa-ti dai seama mai tarziu.

| didi12 a răspuns:

Incearca sa discuti intr-o zi(cu soarehee hee) cu parintii tai,cand ii vezi in toane bune. Explica-le ca asta e dorinta ta si promite-le ca te vei tine de invatat, chiar si la acel liceu.
Bun, acum, sa fiu sincera, sunt de acord cu parinti tai.La un liceu de arte nu se face la fel de multa scoala ca si la unul teoretic, in cazul tau si cel mai bun din oras.Gandeste-te ca e mai bine si pentru viitorul tau, vei avea mai multe cunostiinte.Si apoi poti da la Facultatea de Teatru.Pana la urma, orice profil ai face in liceu, poti da la ce facultate vrei tu.Si eu cred ca varianta cu filologia suna si mai bine, stii de ce? Tu acum te vezi actrita, jucand pe marile ecrane, dar nu e chiar asa.De obicei actorii sunt actori de teatru, care au niste venituri modeste.Tocmai de asta zic, in timp, poate te vei razgandi.Mai sunt 5 ani.
Eu iti doresc succes si sper sa faci alegerea cea buna! Stii, am citit odata un motto foarte tare: "Fa ceea ce te face fericit si vei stii cum sa transformi visele in realitate!"

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Uite ce e, eu deja m-am obişnuit cu cei care-mi spun că nu o să ajung nimic pentru că-s la un Liceu de Artă la profilul Artă Plastică, mă doare fix în băs de ei, mănâncă căcat. Mie îmi place tot ce are legătură cu arta, şi de aceea am ales să rămân aici. Puteam şi eu să mă duc la Filologie Bilingv, multă lumea a insistat să merg, inclusiv profesoara de engleză însă deja mă hotărâsem.
Liceul nu are nici o legătură cu facultatea, poţi foarte bine să te duci la secţiunea teatru şi când termini să te suceşti şi să vrei să te faci altceva, arheolog de exemplu.
Te duci frumuşel la facultate de istorie şi înveţi acolo.
Nu contează liceul.
Şi chiar dacă nu o să te schimbi când vei termina liceul la secţiunea teatru, mai bine faci ceva ce-ţi place unde găseşti mai greu loc de muncă şi unde trebuie să munceşti mai mult decât să faci ceva ce urăşti dar câştigi o grămadă de bani, să fie un chin şi un iad să te duci la serviciu.
Te ştergi cu banii la cur odată ce nu-ţi mai arde chef de nimic şi totul în jurul tău e monotonie şi plictiseală.

| andrei a răspuns:

Omule, ori trebuie sa fi foarte talentat ori trebuie sa cunosti pe cineva sa te bage in vreo piesa. Si de ce sa risti si peste 10 ani abia abia sa castigi ceva cand de la filo ai sanse mai mare sa mergi undeva. Nu vreau sa-ti distrug visele, dar iti zic cum e realitatea.

| JustOneLife a răspuns:

Eu zic sa iti asculti parintii iar in timpul liber sa pictezi/desenezi etc.
In orice caz, daca te pricepi asa bine la pictura nu te lasa! tinete de asta si cine stie? poate o sa ajungi pictor big grin ( scuzatimi greselile de scriere... unele taste nu imi merg )

| powerofasmile explică (pentru JustOneLife):

Am spus la TEATRU, la liceul de arte la TEATRU laughing sunt praf la desen.

| Iris2709 a răspuns:

La un profil de arte cum e teatrul nu ai cam niciun viitor. In tara noastra trebuie sa cunosti pe cineva ca sa te poti duce sa joci la un teatru pe cand la profilu de filologie e mult mai bine parerea mea happyhappy

| powerofasmile explică (pentru Iris2709):

Hmmm, deci nu am ce face scot din start artele, ok, dar intre Filo si stiinte sociale?

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns (pentru powerofasmile):

Daca iti place asa mult artele de ce renunti pentru alti zic?

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns (pentru powerofasmile):

Nu are legatura liceul cu facultatea!

| powerofasmile explică (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

Pentru ca este a 100-a persoana care-mi spune ca acolo nu se face carte si ai un viitor cam. barat. Insa eu-mi faceam o speranta, si la ce relatii am eu sa ma ajute(adica DELOC ), oare are rost?

| yellowalien a răspuns (pentru powerofasmile):

Stiinte sociale! big grin La filo e prea multa latina (dai si teza), limbi straine, limba romana, literatura internationala, din astea... Singurul avantaj e ca nu mai faci matematica incepand cu clasa a 11-a, desi la stiinte sociale se face M5, care e asemanatoare cu matematica de gradinita. Nu e grea deloc.
La s-s faci istorie, geografie, limbi straine, cam de toate, mai putin obiecte reale. Chimie, biologie si latina faci doar pana in clasa a 10-a inclusiv, iar dintr-a 11-a mai faci doar mate, care e floare la ureche. Nah, asta e parerea mea, pentru ca eu am fost la s-s, dar tu alegi, in functie de ce-ti place mai mult. Si stai linistita, ca daca nu ai nimerit bine profilul si vrei dincolo, te poti transfera happy

| annonymous a răspuns:

La filo dai degeaba daca vrei sa dai la teatru. de la filo te poti face doar un amarat de profesor.

| Gabriell00 a răspuns:

Sa iti explic cum a fost treaba la mine!
Parintii mei au vrut sa merg la un liceu unde are profile mai bune! Eu le-am spus ca ma bag unde vreau si m-am bagat la Mate-Info(Brasov, Fagaras) mi-au spus sa ma transfer de acolo ca e foarte greu si le-am zis ca fac ce vreau e viata mea si salut!
Omule daca vrei sa te duci acolo nu te poate oprii nici parintii tai pentru ca e viata ta! Bai te invat ceva! cand completezi formularul ala cu optiunile baga prima optiune liceul la care vrei sa mergi tu apoi baga ce mai vrea parintii tai!

| bubupunch a răspuns:

Ar trebui sa ii faci pe parintii sa inteleaga ca te-ai descurca si te-ai simti cel mai bine la liceul cu arte decat la filo...