| laur033 a întrebat:

Am si eu o dilema... Mai am putin si termin clasa a VIII-a si trebuie sa imi aleg un liceu care cu niste profesori care sa fie ingaduitori cu mine, pentru ca pe langa liceu urmez si o cariera de fotbal de aproximativ 8 ani si nu as prea vrea sa ma tina inchis ca la inchisoare...
In urmare, care liceu de filologie care sa se incadreze intre mediile 7.80 si 8.30, sa fie din Bucuresti sec. 1, 2 sau 3 si sa permita niste absente minore? Pentru ca nu prea as vrea sa ma duc la liceu sportiv...

9 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce legătură are fotbalul cu învățătura?
Sau, altfel zis, ce legătură are coada vacii cu ștampila primăriei?
De ce să fii tu favorizat în acest sens?
Tu nu ai văzut că cei mai mulți dintre fotbaliști sunt niște semianalfabeți?
Dovedește tu, mai întîi, că ai ajuns mare fotbalist și apoi să vii cu pretenții.

| Voro a răspuns:

Faci fotbal si vrei la filologie. Interesant, n-am mai auzit, ce sa zic. De ce nu vrei la sportiv?

| laur033 explică (pentru Voro):

Nu as vrea la sportiv deoarece imi filologia mi se pare mai interesanta, si la sportiv, daca, sa zicem, ma las de fotbal din cauza unei accidentari, si trebuie sa dau mai departe la o facultate... Ce fac?

| corolav a răspuns (pentru laur033):

Ție îți place filologia ( filos logos = prieten, adept al cuvîntului, al vorbirii) și pînă în clasa a VIII-a nu ai învățat că înainte de „și" nu se pune virgulă decît numai în situații speciale ( construcții incidente)?

| laur033 explică (pentru corolav):

Nu cred ca vii tu acum sa-mi faci tu mie morala, sau sa ma inveti pe mine, eu doar am cerut niste licee de filo de la care as putea sa lipsesc o data sau de 2 ori pe luna... De ce in Romania exista asa oameni nesimtiti... Esti cumva profesor la un liceu de filo?

| corolav a răspuns (pentru laur033):

Am fost și profesor.
Un om de 70 de ani ar putea să-ți facă și morală.
Partea proastă a lucrurilor este aceea că „ cel ce nu știe că nu știe"
nici nu vrea să ia aminte de la cei care poate că știu mai multe decît el.
Și eu am jucat fotbal dar am învățat și carte și nu am mers niciodată și nici nu am cerut condiții speciale, în școală, pentru că jucam și fotbal.
Și, slavă Domnului, pînă la 55 de ani am tot jucat.
Hai, pa!

| biancabbb05 a răspuns:

E destul de greu sa ti urmezi cariera de fotbalist si sa urmezi si un liceu cu acest profil la care dupa parerea mea..trebuie sa depui mai mult efort. La liceu sportiv toti profesorii sunt ingaduitori, inteleg, te ajuta, deoarece stiu cum e viata de sportiv..si daca vrei sa inveti, inveti la orice liceu.

| laur033 explică (pentru biancabbb05):

Dupa tine asa... Ce profil mi-ai recomanda in afara de sportiv?

| biancabbb05 a răspuns (pentru laur033):

Hmm.daca doresti sa urmezi o facultate, iti recomand Scoala de ofiteri de politie, daca tot o duci bine pe subiectul sport. Iar ca profil da, zic ca filologia e foarte buna pentru a putea intra la aceasta Scoala, deoarece faci multa romana, faci engleza si istoria. exact ce ai nevoie pentru o asemenea scoala. Deci dati-as recomanda filologia sau intensiv engleza.