| Fallen Angel a întrebat:

Ce credeti despre invatamantul din tara? Isi fac cadrele didactice meseria asa cum trebuie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Peste 90% din profesori isi fac meseria(ca de, la noi mereu e loc de mai mult).
In procent destul de mare se gaseste modul de impunere al unui profesor. Daca-i dai unui elevul degetul, iti ia mana. Daca esti prea dur, o sa aiba teama si invata mai greu.
Suntem o tara in care accentul se pune pe teorie, foarte putin pe practica.

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Profesorii, asa cum sunt ei(unii mai constiinciosi, altii mai putin), au dus in spate acest sistem de invatamant care dintotdeuan a avut carente si a fost subfinantat.Gratie lor Romania stie sa scrie si sa citeasca, are un anume grad de cultura si multi profesionisti.Indiscutabil ca sistemul trebuie schimbat, dar este nevoie de adevarati vizionari la nivelul superior de conducere care sa stie sa faca asta.

| Razvan a răspuns:

Isi fac meseria dar pe ce bani?thinking
Profesor de matematica cu 25 de ani experienta cu toate gradele luate cu 3 ani experinenta in predare in America sa ai salariu de 15 milioane?surprise
Asta e bataie de jocthinking
Ei isi fac meseria dar chiar sunt platiti in bataie de joc, e normal sa se revolte. Dar statul nu are bani.Pentru a "fufuit" banii pe proiecte costisitoare fara nici cea mai mica importanta practicahappy

| viatadecacatt a răspuns:

Nu, nu isi fac meseria cum trebuie, adica cel putin unii dintre ei intarzie la ore sau chiar nu vin, nu prea predea etc.Mai vor si salarii mari

| rixu` e fan UCV [:x] a răspuns:

La mine la scoala (la tara) isi fac meseria si chiar f bine.despinde de sc.eu st multumita de profi big grin

| User a răspuns:

La ce salarii au bucura-te ca-i mai vezi.

| Blosssom a răspuns:

Cam 70 % nu-si mai fac meseria. Vor numai bani, bani, bani ...asta vad in fata ochilor

| Good Cat a răspuns:

Unii da, unii nu.
De ce? Pentru ca nu ii mai motiveaza nimic. Salarii mici, copii care se cred zmei si fac cu ' profii' tot ce vor ei... pentru ce sa se mai osteneasca?
Dar eu una ii inteleg. In ziua de azi nu mai are rost sa te faci profesor.
Sa iti dau un exemplu... aveam un profesor bland. Foarte bland. Ce crezi ca faceau dragii mei colegi? Urlau, tipau, radeau in hohote, jucau poker, ascultau muzica in ora lui. De ce? Ca altfel ar fi fost considerati fraieri.
Deci in ziua de azi iti bati joc de omul care a facut o facultate, omul care iti da si tie din stiinta lui - esti smecher/a... trist!

| coosmin24 a răspuns:

Este foarte slab.Ma mir cum de nu se desfinteaza.Cat despre cadre nu toate isi fac meseria, insa sunt in dinti dupa bani.

| JustArmy a răspuns:

Eu am facut cls 6-8 la tara si pot sa sp ca m-a uimit nivelul de pregatire al acelor copiii. erau foarte bine pregatiti la majoritatea materiilor. cu toate ca am terminat la oras cla aVa cu 9. 70 acolo mi s-a dovedit ca nu meritam media akeea. si-au aratat kapacitatile partikipand la dif concursuri si olimpiade si s-au ridicat cu mult deasupra celor de la oras. profesorii chiar isi faceau meseria mult mai bine decat s-ar astepta orike alta pers de la oras. eu chiar ma bukur ca am terminat generala la tara pentru ca profesori de acolo m-au ajutat sa ajung unde sunt acum. nu peste tot este asa. fiind sat majoritatea oamenilor se cunosc intre ei, si se unii mai dau note si pe cunostinte. cam asa fac profesori batrani care sunt din satul respectiv. dar sincer, am avut niste profesori de nota 12.

| 5000 a răspuns:

Cred ca e in picaj artistic, sunt profesori cu talent si dedicatie, dar ori sunt tineri si ne bagati in seama, ori batrani si pe cale de sisparitie.

| Fallen Angel explică:

Cata dreptate aveti c2rmen si good cat! Asa este. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| Fallen Angel explică:

Am inteles c2rmen si n-ai de ce sa imi multumesti pentru panglici. Doar suntem prietene. Si le si meriti. Se vede de la km distanta big grin Esti o fata inteligenta si meriti toate laudele. Tine-o tot asa!

| Zambete89 a răspuns:

Bună,

Eu stau in Buzău, si este grevă de o săptămâna. Eu cred că nu prea le pasă de educaţia noastră!

Te pup :*, pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din ce in ce mai greu sa gasesti motivatia care sa te faca sa-ti faci treaba asa cum trebuie ca si profesor: statul are doar pretentii, din ce in ce mai multi copii sunt dezinteresati (si nici nu sunt de condamnat in conditiile in care sunt slabe sanse sa reuseasca in viata) si in astfel de conditii nu e pretuita munca si stradania, nici macar prin respect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alexa Mersi pentru fundite. Sper c-ai inteles problema. Daca nu, imi dai un buzzhee hee)