| 123Balan a întrebat:

Am si eu o intrebare cit imi ese media daca am
5 in oral si 4 in teza va rog urgent dau funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se incheie media cu o singura nota, trebuie sa ai cel putin 2 note. Daca mai primesti un 5 atunci vei avea media semestriala 5, din calcul ar rezulta 4, 75 si se rotunjeste la 5.
Conform art.118, alin 4 si art.120, alin.4 din Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două."
"(4)La disciplinele de studiu la care se susţine lucrarea scrisă semestrială (teza), media semestrială se calculează astfel: "media semestrială = (3M+T)/4", unde "M" reprezintă media la evaluarea periodică, iar "T" reprezintă nota obţinută la lucrarea scrisă semestrială (teză). Nota astfel obţinută se rotunjeşte la cel mai apropiat număr întreg. La o diferenţă de 50 de sutimi, rotunjirea se face în favoarea elevului."