| OnlyDga a întrebat:

In 2 luni maxim am bac. Eu cred ca o sa il iau. Acuma cu cat nu stiu exact. Daca mai invat poate o sa imi iese media macar 7.Ideea e ca vreau sa dau la o facultate. Ceva ce sa imi placa si nu stiu cum sta treaba. Care e diferenta dintre o facultate la care se intra cu admitere si fara? Adica alea fara sunt mai usoare, sa inteleg, sunt mai slabe? Intri doar cu nota de la bac, nu? Eu de exemplu asa vrea sa dau la cluj la asistenta sociala, sociologie, si nu stiu daca e cu admitere.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu e nici o diferenta intre facultatile la care se da admitere si cele la care nu se da.

Inainte sa iti alegi facultatea intereseaza-te pe forumuri de profil ce presupune locul ala de munca sa vezi daca iti place.
In plus ar trebui sa intrebi cam care sunt salariile medii in profesia respectiva, in cazul asistentei sociale nu sunt prea bune.

In cazul in care facultatea e cu admitere si iei nota mai mica intri la taxa nu e bai, platesti taxa in primul an si daca inveti bine poti urca la buget, topul se reface in fiecare an.

| sierra1 a răspuns:

"Adica alea fara sunt mai usoare, sa inteleg, sunt mai slabe?"

cam pe acolo. Concurență mică, intrare ușoara (piața muncii nu le cere)