| Xeanle77 a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu bac-ul. Daca nu ma prezint in sesiunea asta la biologie si la mate ma prezint si iau nota de trecere, imi ramane aceasta nota si anul viitor cand trebuie sa dau la biologie? Sau trebuie sa ma prezint la ambele ca sa mi se puna nota de la mate?

Răspuns Câştigător
| andrecadana a răspuns:

La Bac nota pe care ai primit-o la proba la care te-ai prezentat este cea care va ramane..asta DOAR DACA iei peste 5 la ea si ..respectiv..daca media finala la toate cele 3 discipline este minim 6.
Deci nu, nu trebuie sa te prezinti de 2 ori.

| Xeanle77 explică (pentru andrecadana):

Deci,daca iau la Mate 5 si la biologie nu ma prezint, o sa imi ramana nota de la mate si romana si pentru anul viitor?

Si la anul trebuie sa dau decat la biologie?

| Sonia822 a răspuns (pentru Xeanle77):

Sau, in alta ordine de idei: te prezinti anul asta la cateva marerii si la una nu. Esti descalificat, ti se anuleaza tot examenul, NU SE IA NIMIC IN CONSIDERARE. Chiar daca iei 10 la toate materiile si nu te prezinti la o proba, se considera ca nu ai promovat. La anul, notele nu mai sunt valabile. Dai iar toate probele DE LA INCEPUT, inclusiv materiile la care anul asta ai luat 10. Sper ca am fost mai clara de data asta.

| Xeanle77 explică (pentru Sonia822):

Nu este adevarat ce zici, ti-am raspuns mai sus.Adauga o sursa aici care sa dovedeasca ca e adevarat ce zici.

| Sonia822 a răspuns (pentru Xeanle77):

Bac-ul se desfasoara in conformitate cu metodologia din 2011. Ai aici Art. 36
https://cdn.edupedu.ro/......t_2011.pdf

| Xeanle77 explică (pentru Sonia822):

"Dacă ai luat peste 5 la unele materii, poţi solicita RECUNOAŞTEREA acelor note!
Depui o Cerere la Secretariatul liceului, Cerere în care soliciţi recunoaşterea notelor respective.
Iar în sesiunea următoare vei da examen doar din proba/probele rămasă/rămase...

La inscriere, ceri recunoasterea probelor promovate in sesiunile anterioare.
Este important(pentru amanunte!) sa citesti in "Metodologia de organizare si desfasurare a examanului de Bacalaureat-2014 " informatiile continute in cap.IV- Inscrierea candidatilor:http://bacalaureat.edu.ro/Info/MetodologieAnexa2.pdf"

Ti-am mai zis sa nu raspunzi daca nu stii.

| Sonia822 a răspuns (pentru Xeanle77):

Asa o fi. Dar daca esti asa destept si cunosti raspunsul, si vezi ca te descurci singur, de ce pupaza mea mai pierzi timpul pe aici? Sa-ti raspunda toti cocalarii ca mine? Vezi ca totusi ai un mic retard?

13 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Nu, pici o proba sau nu te prezinti la o proba, dai totul de la capat. Fara bac te duci la muncile campului, ia bacul, mai tarziu iti va fi f greu

| Xeanle77 explică (pentru Sonia822):

Omule eu am pus o intrebare in legatura daca nota pe care o iau acum la mate o sa fie si la anul cand trebuie sa dau decat la biologie.Si stai calma ca iau bacul fara problema, am decis decat sa le iau pe rand.Mai intai la romana, acum la mate si anul viitor la biologie.La romana am 9.40 deci nu asta e problema, bacul il voi lua, insa intrebarea mea este daca e posibil sa nu ma prezint la biologie acum si sa dau anul viitor si sa imi ramana notele de la romana si matematica.In prima sesiune am lipsit de la bio si am ramas cu nota de la romana, deci ma gandesc ca asa o sa se intample si acum, dar am zis sa intreb.

| Sonia822 a răspuns (pentru Xeanle77):

Si ti-am raspuns, nu? happy Lipsesti la o proba (biologie) la anul la dai iar pe toate happy

| Xeanle77 explică (pentru Sonia822):

Nu e adevarat ce zici si numai dezinforma lumea.M-am interesat singur si am aflat ca daca lipsesc la o proba si la cealalta iau la anul dau decat la cea care am lipsit si imi raman notele anterioare. Daca ai de gand sa raspunzi doar ca sa te afli in treaba sau sa iei funda, numai face asta ca scazi calitatea site-ului.

| Sonia822 a răspuns (pentru Xeanle77):

Daca esti asa convins de ce mai pui intrebarea? toata lumea iti spune mai sus ca nu e asa, dar tu batman batman, vrei sa te convinga cineva ca e asa cum iti doresti tu. Uite ca nu e asa.

| Xeanle77 explică (pentru Sonia822):

Tu chiar ca nu ai treaba cu logica.Cand te referi la toata lumea, te referi mai exact doar la tine? ca doar altcineva a mai raspuns si a spus ca notele raman.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sonia822):

Cred ca e prima data cand sunt de acord cu tine laughing)

Lasa-l pe camp, nu te mai obosi.