| DonnyZ a întrebat:

legata de fizica (electrica), pentru ca des am nelamurirea asta: Intr-un circuit electric simplu, cu un intrerupator, curentul trece prin acesta cand este inchis sau deschis? Intrebarea pare banala dar vreau sa fiu sigur ca fac schemele si calculele corect.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| xcamaradx a răspuns:

Cand este inchis (adica circuitul se inchide,, iar receptorul se alimenteaza)
fiind deschis circuitul sa intrerupe, iar consumatorul nu functioneaza.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand este deschis.Intra curent intr-un anumit consumator.

| slayer09 a răspuns:

Vad ca fiecare cu parerea lui, si cred ca stiu de ce big grin. Deci aici referindu-ne la intrerupator, multi cred ca atunci cand e deschis (on) curentul circula, si nu e nimic absurd pentru ca ai vazut pe intrerupatoare on si off, la on se aprinde becul la off se stinge si de aceea unii intra in perspectiva asta, dar deschisul si inchisul nu se refera la intrerupator, ci la consumator, adica atunci cand apesi pe intrerupator si scrie on (aprins/pornit/deschis) consumatorul primeste curent, adica consumatorul este deschis/pornit/aprins nu intrerupatorul. Daca privesti din punct de vedere electric, un circuit trebuie sa fie inchis ca sa poata curentul sa treaca prin el, si cum poate fi un circuit inchis decat inchizand intrerupatorul. Poti privi intrerupatorul ca o usa ce face legatura dintre 2 ziduri, cand usa e deschisa...nu mai poti trece de pe un zid pe altul fara sa sari. cand usa e inchisa atunci poti sa treci pe zidul celalalt prin intermediul usii. Sper ca am fost destul de explicit big grin

| shannygelu a răspuns:

Cand este deschis intrerupatorul atunci el inchide circuitul

| theodorafemme2001 a răspuns:

Cand este inchis trece, cand este deschis, se blocheaza!

| itexpert a răspuns:

Inchis ___
deschis _/ _

in concluzie : pentru a face contact si a trece curentul prin el, trebuie sa fie inchis

| Razvan013 a răspuns:

Curentul trece prin aceasta cand este inchis!

| darrio2007 a răspuns (pentru Razvan013):

S-o crezi tu.Nu raspunde daca nu stii.