| Trololord a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de istorie, societate, politica, cum vreti sa-i ziceti. Cred ca s-a mai pus de nenumarate ori, dar am nevoie de un raspuns clar, dar totusi cat mai dezvoltat. big grin
Care este diferenta dintre un sistem politic de dreapta si unul de stanga? Din cate am inteles, politica de stanga are la baza omul ca parte a societatii, promovand egalitatea dintre oameni si inexistenta claselor sociale, principii de baza ale Revolutiei Franceze. Care este exact faza cu dreapta nu m-am prins. Din cate am inteles eu, este vorba despre punerea statului deasupra cetatenilor. Dezvoltarea statului este mai importanta decat calitatea vietii locuitorilor acestuia. Nu sunt sigur daca este corect ceea am inteles eu.
In al doilea rand, ar fi posibil sa imi spuneti care sunt sistemele de guvernamant indreptate spre stanga si care sunt cele indreptate spre dreapta? De exemplu, nu m-am prins pe ce parte s-ar situa comunismul. Dintr-un punct de vedere, promova egalitatea dintre oameni. Din alt punct de vedere, considera statul suveran si proprietar a tot ceea ce exista. Tind sa cred ca este de dreapta, deoarece se opune ideilor iluministe, care considera cetatenii suveranii statului, nu conducatorii acestuia.
Multumesc ca mi-ati citit intrebarea si astept raspunsurile. happy

1 răspuns:
| Pisicuta2001 a răspuns:

Imi pare rau dar ce ai zus u e complicat si nu stiu!sad