| Anakmrunja21 a întrebat:

Am si eu o intrebare: pe ce profil te poti duce la liceu pentru a deveni inginer? Se poate pe bio chimie?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poți duce pe orice profil care se bazează pe mate și fizică: științe ale naturii, protecția mediului, bio chimie. Sunt câteva. La științe ale naturii am fost eu faci extrem de multă matematică și extrem de multă fizică iar la bac ai de ales fizică, biologie sau chimie. Nu faci module și nici practică.
Pe fiecare an ai mai multe ore de fizică și mate dar și chimie și biologie în a 10a, a 11a și a 12a am avut câte 5 ore de mate pe săptămână iar în ultimii doi ani 4 de fizică 4 de chimie. Se lucrează mult și foarte insistent pe acestea.

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Se poate ca și acolo faci mate și fizica.

| Catrice a răspuns:

Depinde ce fel de inginer vrei, poate o profesionala ar ajuta mai multhee hee

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cam orice profil real, care te pregătește la matematica și fizică.
Evită cele de la uman (filo, științe sociale), că acolo nu se mai face fizică, iar matematica e foarte slabă, m5. Ai avea foarte mult de recuperat, pentru inginerie.

| Lukasssz a răspuns:

Mate info/bio chimie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| alexandradlr a răspuns:

Se poate dar mai greu. Acesta este mai mult profil de doctori, de medicina. Cel mai bun la inginerie ar fi pe mate-info, dar poți sa intri și de pe bio-chimie dacă înveți bine.