| kalisscoca a întrebat:

Am situația pe primul semestru neîncheiată la toate materile și 4 la purtare, nu m-am prezentat în primele 2 săptămâni acum când de încheiau mediile, Ce pot să fac? Fara critici sau întrebări care nu își au rostul.

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Sa mergi la scoala!--- daca te cumintesti, mai ai o sansa!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei repeta anul, asa incat sa poti fi prezent la toate orele si sa nu pierzi nimic din materie.

| kalisscoca explică (pentru Brigaela):

Nu exista altă soluție?

| kalisscoca explică (pentru Brigaela):

Nu exista altă variantă?

| Brigaela a răspuns (pentru kalisscoca):

Interesul tau este sa inveti materia si sa reusesti sa te prezinti la scoala cat mai mult, asa ca nu exista o varianta care sa iti convina. Nici legal nu exista alta varianta, fiindca vei fi corigent la toate materiile la care ai ramas cu media neincheiata, de vreme ce nu ai facut dovada ca stapanesti materia suficient de bine incat sa primesti nota de trecere. Tinand cont ca ai fost in imposibilitatea ed a te prezenta la atat de multe ore, nu poti trece peste acest semestru, este imposibil sa fi invatat suficient cat sa merite, pentru viitorul tau

| kalisscoca explică (pentru Brigaela):

Mama nu ar putea accepta ideea de repetent.

| Duduman1996 a răspuns (pentru kalisscoca):

Si Mihai Eminescu a ramas repetent...

| Brigaela a răspuns (pentru kalisscoca):

Cred ca e mult mai greu sa accepti ca copilul tau a trecut o clasa din care nu stie nimic. Mai bine repeti anul si te prezinti la toate orele, inveti numai de 9 si 10 si te alegi realmente cu ceva. Oricum, mama ta stie deja ca nu ai frecventat scoala, doar nu este atat de absurda sa creada ca ai putut invata singur acasa suficient (banuiesc ca ai avut probleme extrem de grave care te-au facut sa neglijezi scoala). explica-i ca tu vrei sa inveti, nu sa treci ca rata prin apa, ca pana la urma singurul tau interes este performanta scolara si sa pleci din fiecare clasa cu totul invatat cat mai aproape de perfectiune, fiindca altfel iti vei distruge viata

| MCRgurl a răspuns:

Nu cred ca mai ai ce sa faci.Cu media 4...iti trebuie 8 la purtare pe semestrul 2.Si daca tu nu ai absolut nicio medie incheiata, cum te astepti sa iti puna profesorii in 2 saptmani note cat pentru toata materia de pe sem 1? Nu, chiar nu cred ca ai ce sa faci. Sper totusi sa nu ramai.Insa daca se intampla, ai grija mai mare pe anul viitor.