| catalin_1480 a întrebat:

Am terminat liceul anul asta pe profilul contabilitate, problema e ca nu prea ma am eu cu matematica si chiar nu stiu la ce specializare sa ma duc la facultate. as vrea sa ma duc la facultatea de stiinte economice dar nu stiu ce specializare sa aleg, care credeti ca este mai usoara?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Dragul meu, eu am terminat Facultatea de Economie şi îţi spun cu toată sinceritatea că nu e aşa de uşoară. Orice secţie ai alege, e la fel de greu. Tu trebuie să te gândeşti că e saturată piaţa de economişti şi nu prea mai este loc de alţii, având în vedere că economia ţării e pe marginea prăpăstiei. Daca nu ai ceva pile, relaţii după ce termini facultatea, stai ca mine cu diploma în buzunar sau o pui în ramă. Nu ştiu dacă peste tot este la fel, dar la facultatea unde am urmat eu erau sectiile: finanţe-contabilitate, finanţe-bănci şi management-turism. Acum, daca ar fi sa urmez aceeaşi facultate, aş alege management-turism, căci văd o mulţime de agenţii de turism, cărora le merge încă bine şi care fac angajări. În ce priveşte matematica, eu care am făcut 5 ani de facultate, am prins 2 ani de matematică. Acum s-ar putea să fie mai uşor, având în vedere că se studiază doar 3 ani. Oricum, matematica nu este singurul obiect dificil din timpul facultăţii, dar cu puţin noroc şi cu puţin mai multă învăţătură vor trece cei 3 ani. Bafta!

1 răspuns:
| Creatza_4434 a răspuns:

Eu sunt la Stiinte economice specializarea Finante-Banci si e ok. Dar acum depinde de tine.In primul an faci mate.Succes