| al9264 a întrebat:

Am tot auzit zvonul ca la un interviu de angajare nu e prea bine sa ai barba. Voi ce stiti, din auzite sau din experienta (preferabil experienta)?

17 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde cat de incuiati la minte sunt angajatorii. Fi-meu a trecut prin trei interviuri succesive, la Amazon si are o barba de viking si par lung pana mai jos de umeri.

Răspuns utilizator avertizat
| rijkaard a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Unde la Amazon in Rugeley? langa Birmingham?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ramon2473):

Ca director (de fapt, directoare) la gradinita, dai CONCURS, nu interviu. Din pacate, in Romania, inca se mai pune accent pe cum arati si, in niciun caz, pe competenta.

| rijkaard a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Sa nu uitam ca cei de la Amazon sunt patronati de un american care nu se compara la gandire cu ubn roman sau o alta natie oricare ar fi aceea!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru rijkaard):

Nu. In Iasi, langa Pascani.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru rijkaard):

Exact asta spuneam si eu: depinde cat de destupat la minte e patronul! Daca e roman, e, prin definitie, batut in cap.

| rijkaard a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nici nu exista depozite amazon in Romania imi pare rau ca ma exprim dar americanii au maxim pana in polonia deschise depozite caci in tarile est europene jeff bezos bossul cel mare nu are incredere cele mai multe sunt in Anglia si Germania la ce amazon in pascani lucreaza oare>?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru rijkaard):

Am spus eu ceva de depozit? Si am spus Iasi LANGA Pascani. Dar e greu cu cititul, asa-i?

| rijkaard a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Da e cam greu ca vin de la munca si ma pun pe calculator in loc sa ma odihnesc

| minrest a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Baiatul tau s-a dus sa se angajeze pe un post care cere calificare inalta si talent, intelectualii sunt nonconformisti si independenti, chiar si infatisarea il recomanda pentru post. Dar daca vine unul sa fie sluga si afiseaza o barba de filozof, e clar ca nu e potrivit pentru post.

| RainmakerX a răspuns:

Daca este un job care necesita interactiuni cu oamenii atunci un avantaj mare il are cel care arata mai bine. Adica daca apari cu o barba neingrijita si mare atunci nu prea ai sanse...

Daca este un job care necesita doar niste aptitudini *fara interactiuni cu diferite persoane din afara companiei* atunci un angajator open-minded nu ar tine cont de aspect, ci doar de nivelul de pregatire al individului.

De exemplu daca este vorba de un programator atunci angajatorul este interesat doar de cunostiintele tale. Daca esti cel mai bun candidat atunci poti sa arati cum vrei tu.

| Staif a răspuns:

Depinde de barba. Daca e scurta si ingrijita, nu se prea uita. Insa daca e mare, zburlita si nespalata, sau (cum am mai vazut) impletita, cu agrafe, atunci, nu te mai intreaba nici cum te numesti.

| Staif a răspuns (pentru Staif):

Insa, da, se prefera barbatii ingrijiti, rasi, tunsi, la costum.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Nu e nimic, daca ai barba asta nu ar trebui sa influențeze cumva.

| rijkaard a răspuns:

Asa e am patit-o deja de trei ori majoritatea celor care angajeaza sau intervieveaza in loc sa se uitae la nivelul de pregatire profesionala se uita la aspectul fizic este o foarte grava eroare deci acele persoane care se uita la acel aspect adica barba dau dovada de crasa inferioritate intelectuala si maiu ales si de educatia si cultura primita in trecutul lor dar fiindca de ei depinde angajarea e recomandat sa mergi inaintea lor barberit ei te cred boschetar chiar vai si amar de asa gandire asta e realitatea e cam naspa dar e real

| DanutzDaniel a răspuns (pentru rijkaard):

Asta tine puțin de respectul tău față de cel sau cea care face angajarea