| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Am tot cautat pe net dar nu gasesc un raspuns simplu!
Alexandru Ioan Cuza ( devine domn 1859 pana in 1866)
Acum scrieti va rog toti cei care vin pe tronul tarii dupa Cuza si anul venirii la tron si anul abdicarii- respectiv Carol 1, Ferdinand, Carol al 2 -lea, Mihai 1.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| minydiana a răspuns:

Poti sa cauti despre carol 1/ mihai1 etc. si gasesti pe wikipediawinking

4 răspunsuri:
| MissCarterM a răspuns:

Salut.
Cuza abdica fortat in anul 1866.
Se cauta Domnul care sa conduca noul stat.Acesta se gaseste in persoana lui Carol I care depune juramantul la 10 mai 1866 in fata Parlamentului.
Intre anii 1866-1881 el este Domn/Principe.
Intre anii 1881-1914 este Rege.
Dupa moartea lui Carol I vine la tron nepotul sau Ferdinand in anul 1914 pana in 1927. Dupa Ferdinand vine nepotul sau Mihai I care domneste din 1927 pana in 1930.
In anul 1930 devine rege Carol al II-lea, fiul lui Ferdinand. Carol II este tatal lui Mihai. Carol domneste pana in anul 1940. In anul 1940 devine rege Mihai din nou, pentru a doua oara si domneste pana in 1947 cand este obligat sa abdice de catre guvernul Petru Groza.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru MissCarterM):

Apreciez raspunsul dar din pacate am dat raspunsul castigator!

| MissCarterM a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Nu e nici o problema.

| MissCarterM a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Nu e nici o problema. Sper ca te-am ajutat.