| Anamariaiubeschu a întrebat:

Am trecut clasa a 8 si vreau sa merg pe profilul de pedagogie. Cei care sunteti/ati fost pe acest profil, cum este? Este greu sau foarte greu? Probele de admitere cum sunt? Mie imi e frica putin la muzica ca nu ma pricep la cantat si la intrebarile pe care mi le va pune comisia. Ce intrebari o sa puna? De ex, de ce am optat pentru acest profil sau intrebari din scoala (def, sa rezolv exercitii)? Va rog sa raspundeti!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vrei să fii invățătoare/educatoare, foarte bine!

"nu ma pricep la cantat" - ia ore, meditații, rezolvă

" Ce intrebari o sa puna? De ex, de ce am optat pntr acest profil" - corect!

| Michaeel a răspuns (pentru sierra1):

La proba de muzica nu contează dacă are voce sau nu. Dacă face bine, asta e tot ce contează.

| sierra1 a răspuns (pentru Michaeel):

"La proba de muzica nu contează dacă are voce sau nu" - pe bune? ai văzut vreodată invățătoare afonă

| Michaeel a răspuns (pentru sierra1):

""La proba de muzica nu contează dacă are voce sau nu" - pe bune? ai văzut vreodată invățătoare afonă" - domne am dat și eu proba de admitere și la mine nu a contat ca nu aveam voce.

| sierra1 a răspuns (pentru Michaeel):

Aha, dar nu ne-ai spus că apoi te-au poftit afară!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pe mate-info, dar liceul meu are profil pedagogic și pot să-ți spun câte ceva din auzite. În general, toată lumea ia probele. Cel puțin asta se întâmplă unde sunt eu. Repartizarea se face pe baza mediilor.

Nu trebuie să îți fie frică de proba de muzică. Fetele de pe pedagogic cu care am vorbit, mi-au zis că nu au fost luate la rece („falsezi = picată" — niciodată!). Într-adevăr, mai tărziu, profesorul de muzică a insistat cu exercițiile, chiar și-a dat interesul.

Înafară de întrebarea l-a care te-ai gândit și tu, comisia s-ar putea să te pună să reciți o poezie. (Sau s-ar putea ca asta să intre la proba de muzică și să fi înțeles eu greșit, dar oricum e o posibilitate să ți se întâmple și ție) O prietenă le-a recitat ceva de la Nichita Stănescu, o strofă pe care s-ar putea să o ai și tu în manualul de română de a VIII-a. Ea e o fire mai artistică, visătoare, așa, mai are și carismă, i-a dat gata. Ce vreau să zic e că poți alege ce poezie vrei tu. Încearcă să te pregătești de acum pentru posibilitatea asta. Astfel nu vei sta să te gândești, nu va exista vreun moment de ezitare și vei face impresie bună.