| ariesbby a întrebat:

Am trimis e-mail facultatii si voi suna si la secretariat maine, dar as vrea cateva pareri intre timp. Va rog sa ma ascultiati: sunt inscrisa la facultatea de litere (Brasov) si am platit primele 2 transe ale taxei, iar azi trebuia sa platesc restul, insa din neatentie am incurcat datele si a ramas neplatit restul de bani. Ce se intampla daca am depasit data limita? Se poate plati cu o zi mai tarziu? Voi fi exmatriculata sau va fi nevoie sa platesc o penalitate de intarziere? Voi putea intra la examene? Sunt foarte stresata, nu mi s-a mai intamplat asa ceva si nu pot gasi nimic in contract. Aveti ceva cunostinte/experienta in legatura cu situatia asta?

1 răspuns:
| Lostlyric a răspuns:

Este ok. Mergi si plateste-ti taxa cat de curand. In examene vei intra oricum, insa, daca pana la sfarsitul anului studentesc nu-ti platesti taxa, situatia iti va ramane neincheiata. Cat am fost in facultate am avut si colegi care se chinuiau in mai mult de 3 transe sa-si plateasca taxa. Am avut o colega care pana sa se incheie anul, a tot platit, in transe mai mici, cum putea. Asta este. E in interesul lor direct sa-si scoata taxa. Ar fi si culmea sa nu poti intra in examene in conditia in care 2/3 din taxa e platita. Atat doar ca trebuie neaparat s-o faci inainte sa se incheie anul.