| king5151 a întrebat:

Am un caine de vreo 4-5 ani si e prima data cand dau in el, era sa muste niste motani, nu l-am lovit foarte tare, dar acum regret mult, credeti ca i-a trecut? Sau credeti ca a uitat?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De trecut i-a trecut, dar de uitat nu a uitat.

| J0B0MAT a răspuns:

Îi trece. Dat cât de tare l-ai bătut? Al meu a omorât pisici. De păsări nu mai zic. Și nu dau în el, puțină ceartă și puțin peste bot.

| king5151 explică (pentru J0B0MAT):

I-am dat cateva palme peste fata, nu foarte tari

| Dvi2002 a răspuns (pentru king5151):

Eu zic ca e bine, o sa isi dea seama ca nu are voie sa muste pisicile

| alina2k18 a răspuns:

O sa uite, incearca alte metode de a-l educa, vezi pe forumuri si diverse grupuri pe FB cum sa manageriezi un comportament agresiv fata de pisici.
Banuiesc ca nu l-ai rupt cu bataia doar i-ai aratat ca trebuie sa se calmeze fiind o solutie de urgenta, cainele uita de 2-3 palme date asa usurel nu in dusmanie doar cat sa stie ca esti stapanul dar motanii muscati ar suferi in agonie cu rani infectate sau pline de viermi in scurt timp. de dureri nu mai zic.
Oricum trebuie sa domini cainele tu ca stapan nu el pe tine ca atunci e gravwinking
Deci informeaza-te despre metode de educare [ fara violenta] ca sa nu mai fie asa agresiv.

| SuperCoolDude a răspuns:

Eu zic cã o să se ridice într-o zi în patru labe și o să îți dea 2 palme și el rolling on the floor ai grijă

| annoyingglitterposts a răspuns:

Buna, animalele nu uita, ele au simtul emotional sa zic asa, mai dezvoltat decat oamenii, ei nu au ratiune, dar simt mai mult, te inteleg de ce ai facut asta, dar incearca sa te controlezi sau sa abordezi altfel situatia, tie iti pare rau si nu rezolvi nimic, mai bine eviti sa te enervezi astfel nu ai ce regreta.

| king5151 explică (pentru annoyingglitterposts):

I-am dat cateva palme in fata, dupa ce s-a pus pe jos si a stat asa cateva minute mi-am dat seama ca am gresit rau de tot, in fine si-a mai revenit ca m-am mai jucat cu el intre timp dar sunt curios daca a patit ceva de la acele palme, sunt foarte milos dar la nervi nu gandesc rational.

| troublemaker007 a răspuns:

Caini iubesc neconditionat... daca intelegi definitia cuvantului neconditionat