| Aoxkajcjw a întrebat:

Am un psiholog la care ma duc ..nu o platesc (ne stim de foarte mult timp si a fost de acord ca ma ajute) dar am obs ca in ultimu timp nu mai e asa ca inainte cu zambetul pe buze, mi se pare ca nu vrea sa mai merg la ea ..eu nu sunt o persoana prea glumeata nu stiu daca de aia vorbim mai serios sau pentru ce am zis mai sus azi trebuie sa merg la ea si vreau sa ii zic ca nu mai trebuie sa ma ajute etc., ce parere aveti?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai fost de prea multe ori si ar trebui sa-i platesti totusi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca nu-i bine sa mergi la un phiholog care iti este ruda sau cunostinta, ca nu-ti va putea spune ce-i drept sa-ti spuna si nici nu te poate ajuta, asa cum ar face-o un necunoscut.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca simti ca nu mai are chef sa te ajute, da. Poti merge la altcineva daca mai ai nevoie.

| sofisis a răspuns:

In mod normal, la psiholog ar trebui sa fie un loc safe, unde poti vorbi orice. Intreab-o direct ce s-a schimbat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu zic s-o platesti, sa vezi ce se i se lumineaza chipul.

Am facut si eu pe terapeuta, ti se acreste la un moment dat sa tot auzi lucruri negative, dramatice etc, mai ales daca sunt aceleasi la nesfarsit si persoana doar isi plange de mila, nu cauta o rezolvare si nu misca un deget pentru a iesi dn situatia in care e.

| 1231242 a răspuns (pentru supadeceapa):

Salutări!

Pentru că ai râs de sentimentele celorlalți, ai un deget mijlociu de la mine.

| supadeceapa a răspuns (pentru 1231242):

Unde am ras? Eu am zis cum stau lucrurile, nimanui nu-i place sa asculte aceleasi lucruri la nesfarsit, mai ales daca nu duc nicaieri.

| RoCkKiD a răspuns:

Cateva principii pe care le-a incalcat, motiv pentru care nu ajungi nicaieri
1. daca va stiti nu trebuia sa te ajute, trebuia sa te recomande catre alt coleg/a
2. Terapia nu se face niciodata gratis. Fiind o activitate in care omul trebuie sa se implice nu merge daca nu se implica.

| xerxes1 a răspuns:

Te ajuta omul o data de doua ori pana te prinzi ca trebuie sa platesti.Nimic nu este gratis pe lumea asta.

| ibaal a răspuns:

Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur!
Un proverb ce se aplica in atat de multe situatii...mai bine platesti undeva si nu vor mai fi situatii penibile sau momente de retinere...mergi la psiholog pentru a gasi rezolvarea la anumite probleme, sa te eliberezi de stres, nu sa iti adaugi altele pe cap.

| Aoxkajcjw explică (pentru ibaal):

Deci sa ii zic in fata ca nu mai vr sa merg la ea pentru ca nu o platesc si ca ma simt prost sa fac asta?

| ibaal a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Daca simti ca te poti deschide in fata ei in continuare,plateste-o!
Frate,frate,dar,branza e pe bani si ii va schimba perceptia fata de tine.
Te va privi ca pe un pacient la cabinet si va trebui sa fie pro,asta daca isi face bine meseria, nu ca acum, cand probabil te vede ca pe inca un prieten in nevoie care-si descarca ofurile pe timpul ei ce costa bani, la propriu.
Trebuie sa isi plateasca si ea facturile cu ceva...
Oricum ar fi, sinceritatea primeaza!

| unvecin a răspuns:

E final de an, omul trebuie să-și dea taxele la stat. Crede-mă că îți cam trece zâmbetul de pe buze când prietenii insistă că trebuie să-i ajuți (gratis, voluntar), iar tu tot ce vrei e să nu intri în noul an cu datorii către stat, că la alte planuri personale poate ai renunțat deja de luni de zile.

Deci da, foarte posibil că nu mai poate să lucreze gratis pentru tine, chiar dacă ați fost și veți fi prieteni. Și nu știe nici cum să-ți spună... deci ar fi frumos să îi mulțumești pentru tot ajutorul, eventual îi faci un mic dar - amintire.

Și, de asemenea, cred că i-ai face un bine să vadă că ți-a folosit sfaturile. Deci capul sus și învață să depinzi mai puțin de alți oameni, care au și ei problemele lor. Cred că poți. Succes!

| Aoxkajcjw explică (pentru unvecin):

Man nu merg la cabinetul iei.ea lucreaza la o casa de copii si acolo era un program after schol si eu mergeam acolo.dar mda bine zici ..ar trebuii sa nu mai merg deja na. exagerez

| MadalinG99 a răspuns:

Sa-i spui in fata, mai ales ca este vorba de banii tai, daca tu nu te mai simti ok la acel psiholog si simti ca nu se mai comporta ok cu tine spune-i, daca nu se schimba atunci schimba-l tu.

| Aoxkajcjw explică (pentru MadalinG99):

Nu o platesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru MadalinG99):

Care bani? N-auzi ca nu plateste.

| MadalinG99 a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Scuze nu am observat asta. Dap ar fi cazul sa te simti si tu fata de ea. Daca e tanara si nu are obligatii poti sa o inviti la o cina (nu romantica nu vreau sa intelegi...) sau incearca sa-i duci ceva flori, ciocolata. Pana la urma na totusi munceste cu tine. Dar sa nu uiti sa iei in considerare ca poate avea o zi mai proasta sau poate avea probleme ca orice om. Vorbeste deschis. Eu sunt genul care evita sa apeleze la prieteni.

| MadalinG99 a răspuns (pentru darrio2007):

Chill man, chill. Nu am dat in cap. Si nici nu-ti fur painea de la gura daca am facut o mica greseala.

| darrio2007 a răspuns (pentru MadalinG99):

Ok.

| Madu1209 a răspuns:

Daca simti ca nu mai ai nevoie sa mergi la ea ii spui asta si gata. Daca tot ai nevoie de ajutor, dar crezi ca ea nu mai face o treaba atat de buna poti sa cauti alt psiholog, pe bani.Ar fi bine totusi si sa o intrebi direct daca nu cumva o deranjeaza ca ii iei din timp pe gratis. Poate nu o deranjeaza, poate doar are o perioada mai proasta...