| ninel1996 a întrebat:

Am un vis, sa ajung asistent sanitar... nu stiu ce sa zic, nu cred ca imi pot indeplini visul in Romania! Voi ce spuneti sa plec in alta tara? Dau funda! Va Multumesc

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Asistentul care termina liceu sanitar, scoala postliceala sanitara sau colegiul de 3 ani are statut de asistent medical, iar cel care termina facultatea de Asistenta Medicala in cadrul unei facultati de Medicina, are statut de asistent medical licentiat.Depinde ce varsta ai acum... daca nu ai facut liceul, poti sa cauti un liceu sanitar si dupa liceu incerca sa faci o scoala postliceala sanitara, trebuie sa existe la tine in oras si dupa ce termini cei 3 ani mai poti face inca 4 ani de facultate si dupa o sa iti gasesti in spital un loc sau cu o relatie sigur iti faci loc.Dar este doar alegerea ta, daca ai o sansa sa pleci poti pleca! Bafta

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

De să pleci, când foarte bine poţi şi aici să ai acest statut dacă-ţi faci studiile în acest sens.

| valentingb a răspuns:

Ai toate sansele sa faci postliceala sau facultatea aici. Pentru angajare, insa, o sa ai nevoie de o pila sau o spaga. Totusi e bine sa te angajez aici un an-doi pentru a acumula experienta, si apoi sa pleci afara.
E bine sa termini studiile cu nota mare, exista diverse companii care angajeaza proaspat absolventi, dar notele conteaza mult, ei nu-i angajeaza decat pe primii 20-30 la nivelul tarii.