| myangel_8969 a întrebat:

Am vazut ca in clasa mea sunt multi copii cu un vocabular foarte dezvoltat.eu nu prea sunt asa si as vrea si eu sa mi dezvolt vocabularul. ce credeti ca as putea sa fac? sa citesc carti? ati putea sa mi dati exemple de carti interesante, mie imi plac cartile in care este actiune adica sa nu ma plictisesc

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Cititul este una dintre metodele cele mai sigure de imbogatire a vocabularului. Dar, e si aici un mic secret: ori de cate ori intalnesti intr-o carte un cuvant a carui semnificatie n-o cunosti, fugi fuguta la DEX si cauta cuvantul. La fel, cand auzi intr-o conversatie un asemenea cuvant, nu te jena sa intrebi ce inseamna. Pentru ca, de foarte multe ori, oamenii folosesc diferite cuvinte fara sa le cunoasca sensul exact si se umplu astfel de ridicol.
Tine minte ca e ridicol sa folosesti un cuvant al carui sens nu-l cunosti, dar NU e ridicol sa intrebi ce inseamna.

| Floreenofficial a răspuns:

Scrie din ce in ce mai mult compuneri, esee, dar ghideaza-te si dupa normele corecte ale limbii:http://dexonline.ro/ghid-exprimare
bafta! :*

| shadovv a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de beletristica... dureaza prea mult. Incearca:
Vasile Ureche – Astrofizica-azi
Viktor Kernbach – Miturile Esenţiale
Prima o sa ti dezvolte vocabularul in aria tehnico-stiintifica, a doua iti va marii numarul de expresii metaforice.

| Giovanna a răspuns:

Un prieten de-al meu invata din dex macar un cuvant nou in fiecare zi happy si se straduia sa il foloseasca cat mai mult in conversatiile sale, daca ai rabdare poti incerca. Te ajuta mult sa inveti neologisme, pentru a te obisnui sa le folosesti este bine sa compui tot felul de texte, eseuri, asa le vei memora mai usorwinking si cititul te ajuta mult dar cand intalnesti un cuvant nou in cartile citite este bine sa il folosesti cat mai mult ca altfel...sad din pacate uitarea e un fenomen absolut natural. Iti spun din proprie experienta pentru ca ma pregateam pentru olimpiadele de engleza, trebuia sa gandesc si sa vb fluent si cu cat mai multe cuvinte sofisticate si pentru a le memora trebuia sa fac muuulte eseuri si sa folosesc cuvintele nou memorate big grin

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ca sa iti imbogatesti vocabularul trebuie sa citesti tot ce iti pica in mana:carti, reviste, pe internet, orice! Cum ai putin timp liber, citeste! Poti folosi si manualele scolare, citeste lectiile inainte de a fi predate de catre profesor!

| TheBadOne a răspuns:

Harry Potter, Baltagul, Morometii, David Coperrfield, Robinson Crusoe.
Dar pe ce clasa esti?, scuze, dar nu stiu pentru ce varsta sa iti recomand, asa ca am pus cartile care au cat de cat actiune. Succes le cicit! happy

| Dreamin a răspuns:

Foarte bine ca ai vointa sa citesti :*
ti-as spune sa citesti articole de pe net dar nu face bine la vedere.
Ca carti sunt foarte mute te duci in biblioteca din orasul tau sau din scoala ta si intrebi despre carti de aventura sau actiune.
Cartea "sigur pe lume" mi-a placut happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba pe http://temelaromana.webs.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sa citesti. Poti merge la biblioteca sa cauti carti de actiune, daca acestea iti plac.

| mateim12 a răspuns:

Incearca toate cartile care il au ca autor pe san antonio, sau raymond chandler.

| CrissDot a răspuns:

Ca sa iti imbogatesi vocabularul trebuie sa citesti orice:carti, reviste, cari scolare alea sunt cele mai bune pentru ca au sinonimelesi expicarea cuvintelor, dar ai putea sa te uiti si in DEX ala chiar e bunlaughingsucces cu imbogatirea vocabularuluihappy

| myangel_8969 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. apropo am 15 ani