| coadadematura a întrebat:

Am vazut in filme cu soldati americani cum strigau "Semper Fi".
Ce insemnatate are si cand se foloseste?

1 răspuns:
| Werrich a răspuns:

Semper Fi = Semper Fidelis (Mereu fidel/ Mereu loial) este motto-ul US Marine Corps.
Cea mai timpurie utilizare înregistrată a semper fidelis de către o unitate militară este făcută de Regimentul de infanterie al ducelui Beaufort, crescut în sud-vestul Angliei în 1685. Aceasta este aparent legată de utilizarea sa ca motto de către orașul Exeter până cel târziu în 1660. Ulterior, o varietate de organizații militare au adoptat deviza.