| AlliumUstum a întrebat:

Am vazut pe aici intrebari legate de admiterea in liceu. Este posibil asa ceva, elevii care intra acum intr-a 8-a nu stiu inca din ce vor da capacitatea si care este metoda de admitere in licee?

Răspuns Câştigător
| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns:

Fiecare liceu are o medie minima de admitere!
Media ta de admitere se calculeaza in felul urmator:75% media examen si 25% media 5-8.
EX:Colegiul National I.L.Caragiale din Bucuresti are media de admitere 9.50
Tu la examen ai luat 10 la mate si 9.75 la romana ceea ce rezulta media examen 9.87
Dar media ta 5-8 e 9.70
Si vine (3x9.87 + 9.70)/4 si vine 39.325/4=9.83
Media ta de admitere e 9.83 si cum 9.83 e mai mare ca 9.50(media de admitere in Caragiale) esti admis in Colegiul National I.L Caragiale

Acum depinde si ce licee pui primele pe lista, insa iti garantez ca daca te tii de treaba iei capacitatea!

2 răspunsuri:
| erdest a răspuns:

Nu au de ce sa stie. Doar nu intri in clasa a 5a si te pregatesti de examenul de capacitate... nu? Si examenele astea sunt aiurea rau, poti lua 10 la mate si 6 la romana si sa nu intri unde faci mate ci unde faci romana... logica sistemului roman happy

| AlliumUstum explică:

Multumesc. Dar nu se punea problema ca se tot schimba legea si nu se mai stie? Ceva legat de admitere la poarta liceului si altele.