| troleibuz a întrebat:

Americanii invata limbi straine in scoala, liceu? In filme pare ca da, insa am observat ca ei se plang de persoanele care vorbesc alte limbi in tara lor si nu se uita la filme nedublate.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în general se învață spaniola acolo, dar se mai învăță și franceză sau germană.

| JicaContra a răspuns:

Ei nu au clase cum avem noi, la ei clasele sunt niste cursuri la care vin elevii care se inscriu, unele sunt obligatorii (engleza de ex.) altele nu

iar in general limbile straine nu sunt asa cautate si sunt optionale asa ca se cauta numai chestii la moda, in anii 80 a fost chiar japoneza pentru ca afacerile si companiile mari japoneze infloreau in state (filme ca Johnny Mnemonic si Die Hard o dovedesc), in sud-est-ul extrem se face spaniola cu Mexicul aproape, si cu tona de imigranti mexicani ilegali sau nu, in sud se face franceza New Orleans, acum cred ca se face chineza, la cat e pupata in kur China de catre America, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu invata ma, d-aia stim toti ca "persoanele care au limba principala engleza" sunt "prosti", pentru ca nu trebuie sa invete prea multe, deja limba lor se invata pe toata planeta, iar ei acasa stau "in puf", au totul "de a gata" acasa. Ei nu invata, ei se distreaza ca le vine totul acasa. Au programul scolar mai scurt, probabil in unele "scoli straine" se vorbesc alte limbi, se invata culturile straine. Ca acolo se duc multi imigranti care da exista scoli "straine" unde se vorbeste o limba straina si invata despre cultura respectiva. Si in Romania mai exista asemenea scoli "straine". Ei sunt rasisti pentru ca ei nu cunosc "strainul", ce le este necunoscut nu le convine. Ei acasa traiesc bine fara "culturi straine", si nu le convine sa le fie stricata armonia de acasa de catre "straini".

| Pati2500c a răspuns:

Invata si ei limbi diferite cum si noi invatam spaniona germana. Daca nu ma insel la ei stiu sigur ca invata franceza si parca si spaniola. In Belgia, cei de aici pe langa limba de baza (fr) invata engleza. Pentru cine e capabil urmeaza flamanda / spaniola etc. Aici daca stii o limba straina in unele meserii primesti bani in plus

| Evaluator a răspuns:

Da, de regula una singura. Multi aleg spaniola.