| Jenniffer a întrebat:

Antalya, Turcia este in EUROPA sau ASIA?

26 răspunsuri:
| мιcнєℓℓє a răspuns:

Turcia este in Asia.
Adica, in fine o parte este in Europa o parte in Asia.Muntii Ural despart Europa de Asia.
http://harta.infoturism.ro/Europa/Turcia/harta/harta_politica_Turcia.gif

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Eu zic Europa, dar vei vedea, daca ai nevoie de viza e in Asia sau daca nu vei avea nevoie e in Europa

| Andyy005 a răspuns:

E in Europa.

| millyca a răspuns:

Partea vestica a Turciei se numea Asia in vremea Imperiului Roman, denumirea fiind ulterior extinsa asupra intregului continent. Turcia este atat din punct geografic de vedere, cat si din punct de vedere politic in Asia. Anumite centre de putere din UE nu doresc integrarea Turciei. Singura apropiere au facut-o SUA, care si-au dorit Turcia ca aliat, aceasta tara avand o pozitie strategica - la granita cu URSS. Thracia, acel teritoriu de 3%, nuprea conteaza. Iar Antalya este in Turcia.

Pentru a calatori in Antalya ai nevoie de pasaport si o viza (care se obtine foarte usor).

PS: Urmasii Romei... vai de voi.

| leftside a răspuns:

Turcia e in Europa de est! astia cu asia nu stiti nimic.

| SakoChan a răspuns (pentru leftside):

Nu mai spune despre altii ca nu stiu nimic. Documenteaza-te inainte sa te ia gura pe dinainte. Plus, intrebarea esra despre orasul Antalya din Turcia, nu despre Turcia.

| leftside a răspuns (pentru SakoChan):

In primul rand esti pe langa cu totul si mai dai si comentarii, Turcia vrea sa adere la zona " Euro " daca stii cumva ce inseamna, iar Antalya ( capitala ) e inclusa in Turcia deci e acelasi lucru, daca Turcia e pe un continent logic ca si Antalya e pe acelasi... esti pe langa yawn

| SakoChan a răspuns (pentru leftside):

Mai studiaza harta nu te mai lua de altii fara sa stiiwinking

| leftside a răspuns (pentru SakoChan):

Nu stii nimic si comentezi oh go on... ma amuzi deja!

| SakoChan a răspuns (pentru leftside):

Te asigur ca stiu mai multe ca tinewinking Dar nu-ti face tu probleme de mine, tu ramai la parerea ta. Daca vrei tu Antalya poate fi si in America, nu ma intereseaza laughing Eu am spus unde stiu sigur ca se afla. Daca te mai interesezi vei descoperi si tu cum e, nu trebuie sa iti spun eu (intreaba-ti profesorul de geografie, de exemplu, vezi ce zice el) si dupa aceea ia-te de altii ca nu stiu nimicwinking

PS: Am fost in Antalya, deci crede-ma ca eu una am surse sigure nu vorbesc prostiiwinking

| leftside a răspuns (pentru SakoChan):

raised eyebrows Nu ma intereseaza unde ai fost...ia si tu o harta a Europei si una a Asiei si vezi unde e inclusa Turcia ( Antalya ), inainte sa-mi dai " romane " pe post de explicatii care si asa sunt un fail.

| TheTigerX a răspuns:

In Asia.
Instambulul este la intersectia dintre cele 2 continente

| crasher a răspuns:

Europa, Turcia nu mai e in asia de mult timp.

| iubitorcanar a răspuns:

Dupa cum vad pe harta, se afla in Asia.

| Paulhd98 a răspuns:

97% Ase afla in Asia 3% in Europa

| Adi0696 a răspuns:

Asia Mica.

| Raul100 a răspuns:

Turcia ii 97% in Anatolia(Asia) si 3% in Uniunea europeana(EUROPA Daca nu ma crezi aici ai un site citeste tot timpu cand vr sa stii cv si nu mai intreba pe TPU asa gasesti mult pai repede raspuns aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Turcia

| SakoChan a răspuns (pentru Raul100):

Genius. A intrebat despre ORASUL ANTALYA din Turcia. nu despre Turcia. Plus, Uniunea Europeana nu are nici o legatura cu Turcia.

| Briffon a răspuns:

Asia

| Patricia_Alexandra_2003 a răspuns:

În Asia