| MyMy_3116 a întrebat:

Anul acesta intru la liceu la profil de filologie. Ce carti ar trebui sa citesc?

Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

O sa iti spun din ce imi amintesc, dar depinde si de manualul dupa care faceti. big grin
Amintiri din copilarie - Ion Creanga
Mara - Ioan Slavici
Romeo si Julieta - Shakespeare
Scrisorile lui Mihai Eminescu catre Veronica Micle
Enigma Otiliei - George Calinescu
Morometii - Marin Preda
Balta Alba - Vasile Alecsandri
Hanu Ancutei - M. Sadoveanu
Jurnalul fericirii - Nicolae Steinhardt
Itic Strul, dezertor - Liviu Rebreanu
Jocul lui Ender - Orson Scott Card

3 răspunsuri:
| IsabelaBianca a răspuns:

happy Filologie am terminat si eu...stai calma, ti se va spune la momentul respectiv. Ideea e sa nu citesti neaparat o carte pentru ca trebuie ci din placerea de a te delecta cu o lectura. Si poti sa incepi cu scriitorii romani (ca tare bine ne-ar prinde tuturor o mai buna cunoastere a operelor lor) si pana consideri tu ca e timpul sa parcurgi niste literatura universala. Spor si imaginatie iti doresc!

| Slow a răspuns:

Eu anul trecut am intrat la filologie. Uite lista pe care am primit-o:

Clasa a X-a:
Genul epic:
. Basmul cult: "Povestea lui Harap Alb"-I. Creanga
. Povestire: "Hanu Ancutei"-M.Sadoveanu
. Nuvela psihologica: "Moara cu noroc"- I. Slavici
. Roman: "Ciocoii vechi si noi"-N. Filimon
Obiectiv: "Ion"-L. Rebreanu
Subiectiv: "Ultima nopate de dragoste, intaia noapte de razboi"-C. Petrescu sau "Maitreyi"-M. Eliade

Genul liric:

Cativa poeti:
-Grigore Alexandrescu
-Mihai Eminescu
-George Bacovia
-Tudor Arghezi
-Nichita Stanescu

Genul dramatic:
. Comedia: "O scrisoare pierduta"-I.L.Caragiale
. Drama: "Jocul ielelor" sau "Suflete tari", ambele de C. Petrescu

Clasa a XI-a:
Istoria limbii si a literaturii romane
"Dacia literara"-M. Kogalniceanu
Nuvela istorica: "Alexandru Lapusneanu"-C.Negruzzi
Nuvela fantastica: "Sarmanul Dionis"-M. Eminescu
Nuvela psihologica: "In vreme de razboii"-I. L. C.
Literatura interbelica 1 (in timpul razboaielor): -Roman subiectiv: "Patul lui Procust"-C.Petrescu
-Roman obiectiv-psihologic: "Ciuleandra"-L.Rebreanu

Clasa a XII-a:

Literatura interbelica 2:
-I.Barbu
-L.Blaga
-T.Arghezi
-V. Voiculescu
-I. Pillat
-G.Bacovia

Romanul balzacian: "Enigma Otiliei"-G. Clainescu

Literatura postbelica (dupa razboi):
-M.Preda: "Morometii"
-N.Stanescu
-M.Sorosescu: "Iona" (dramaturgie)

Studiul autorilor care au supravietuit razboiului.

Acum nu iti face griji, pentru ca nu vei avea atat de citit. Fiecare profesor isi alege romanul cu care doreste sa lucreze la clasa. Lista pe care ti-am dat-o este si foarte importanta pentru bacalaureat. In clasa a IX-a noi am facut "Moara cu noroc" si "Padurea spanzuratilor".

Bafta la citit!

| ank a răspuns:

Pai.
uite ce am avut eu de citit:
Romanul adolescentului miop de mircea eliade
Viata ca o prada de marin preda
Amintirile din copilarie pe care presupun ca trebuie s le recitesti.
restul nu mi mai aduc amintebig grin. dar stiu ca astea sunt principalele