| Gabrielda a întrebat:

Anul viitor trebuie sa dau la facultate si nu stiu cu exactitate in ce domeniu sa dau (Matematică, Informatică și Calculatoare și tehnologia informației). Vreau sa stiu in ce consta fiecare, care sunt deschiderile dupa absolvire si care credeti ca e cel mai avantajos domeniu de urmat.
Multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti bune pentru tine: nu trebuie sa dai la facultate, ca nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat!
Axeaza-te pe ceea ce vrei sa profesezi toata viata, mergi la un colegiu, fa o postliceala, unde ai sanse mai mari sa te califici intr-un domeniu si sa gasesti de munca.
Anual, sunt peste 10.000 de studenti care termina facultatile si doar 5-10 % isi gasesc de munca. Daca stai sia duni si pe cei care nu sia-u gasit inac de munca din anii precedenti, atunci vei vedea ca sunt mii de absolventi care stau acasa, sau fac munca sub nivelul calificari lor, din cauza lipsei locurilor de munca.
Asadar, facultatea nu mai este o optiune care sa-ti garanteze un loc de munca in ziua de azi.
Gandeste-te bine ce vrei sa faci in viata, ca sa nu arunci banii pe apa sambetei si sa faci inutil o facultate, care nu-ti ofera nici o siguranta sau post intr-un viitor prea apropiat.

| Bizon95 a răspuns:

Matematica, daca nu esti cel mai bun dintre cei mai buni SI pleci din tara, kinda sux, ajungi profesor universitar in cel mai bun caz

de informatica si calculatoare nu am auzit, DELOC, poate automatica si calculatoare
din informatica singurul lucru pe care poti sa il faci e sa ajungi programator, daca esti destul de bun (chestie PURA de talent) atunci ajungi departe si cu salariu mare

de FACULTATE de IT (tehnologia informatiei) IARASI nu am auzit
termenul IT-ul e o umbrela care acopera multe ramuri, inclusiv programarea de mai sus, iar la unele nu iti trebuie neaparat facultate, cum ar fi sa jungi de top in retele de calculatoare (network administrator) si sa faci CISCO (aia e scoala de retele) la nivel superior

daca dai la automatica si calculatoare, poti sa faci multe chestii dupa aia, cum ar fi programarea robotilor industriali, programare, design de cipuri, design de roboti (inclusiv industriali), system administrator, network administrator, etc.
in plus prin anul 3 te poti specializa intr-o anumita directie