| adrianfloroiu a întrebat:

Are ceva daca la examen in loc de egal taiat am folosit egal la antonime? Urgeeentt! Dau fundaaaa!

Răspuns Câştigător
| LQ4DnyS a răspuns:

Eu cred ca da pentru ca egal inseamna ca au acelasi sens, iar egal taiat inseamna ca e de sens opus. Ai mai multa grija data viitoare. Banuiesc ca e examenul de evaluare nationala... vei primi punctaj dar nu maxim.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal. Egalul este inversul egalului taiat. Ai schimbat sensul cu 180 grade.

| neutrino a răspuns:

Nu are nimic (!?), numai ca raspunsul tau va fi considerat gresit, asa cum este si normal.

| KMaddieK a răspuns:

Pai in primul rand eu stiu ca la un examen se evita schematizarea. Puteai sa formulezi o propozitie.Antonimul cuvantului... este...

| Tinna666 a răspuns:

Eu zic ca e gresit..depinde de profesorul care iti corecteaza. daca ai noroc poate iti va puncta ceva...ai grija la matematica cu semnele astea.un minus iti poate schimba tot rezultatul..bafta!

| SmQaLeXuTzz a răspuns:

Eu am pus liniuta, asa trebuie sa pui si tu sau egal taiat, egalul nu are nici o valoare deci ai gresit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmQaLeXuTzz):

Şi dacă ai pus liniuţă e corect?

| SmQaLeXuTzz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am primit raspuns de la maimulte cadre didactice.

| SarmalutaPuternica a răspuns:

Ce le mai place unora sa exagereze salontanule sa-ti fie rusine cu 180 de grade a tau.

| Cincinetti a răspuns:

Egal (=) _ sinonime
egal taiat (=/, imagineaza-ti ca este taiat) - antonime. Raspuns: DA

| mariutza123 a răspuns:

Nu ti se puncteaza acel exercitiu, simbolul antonimelor este acel egal taiat. I'm sorry.

| kryssakryssu a răspuns:

Nu o sa iti dea tot punctajul