| gritt a întrebat:

Are un nume chestia asta in psihologie?

Atunci cand cineva iti cere ajutorul si tu te agiti mai mult decat trebuie, esti in stare sa nu dormi o noapte numai sa-l ajuti pe om, sa-i gasesti o solutie si in momentele alea esti complet absorbit de problema lui si nu iti mai dai seama ca poate ai si tu treaba a doua zi o sa fii praf fara somn.
Nu stiu sa explic altfel.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Empatie, reciprocitate, legatura sociala puternica, etc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dragoste, fătuco!
Vezi, duce până la sacrificiul suprem!winking Există diverse moduri de a-ți manifesa și a exprima iubirea. Tu îi comunici dragostea prin fapte... E unul din limbajele iubirii.

| anonimg a răspuns:

Când este vorba să facă rău, oamenii se organizează foarte bine; cu cât mai mult trebuie să fim organizați când facem binele.

| NLS a răspuns:

Nu stiu daca are neaparat un nume particular in psihologie,
insa s-ar putea exprima ca o combinatie de empatie si altruism exagerat.
Altfel spus: alocentrism.

| Invictusman a răspuns:

Da, se numește empatie, asa sunt și eu, asta denota ca ești o persoana minunata și nu ai probleme psihice gen psihopatie, sociopatie, tulburare de personalitate schizoida ( debut de schizofrenie).
Persoanele empatie nu sunt narcisiste nu se gândesc doar la binele lor propriu, se gândesc și la alte persoane, au un suflet curat, o bunătate nativa, și sunt niște persoane bine crescute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsă de discernământ.

| Mopmop a răspuns:

O sa fiu mai dur insa tot timpul dupa se aplica: "Facerea de bine e... de mama"
Sper sa nu se aplice si in cazul tau insa mai tot timpul vorba asta populara este reala!

| Dintrebare a răspuns:

Este vorba despre un altruism exagerat si te pune in pozitia de a fi opusul psihopatului. Este o vulnerabilitate care te pune in pozitia de a vi o victima buna pentru manipulatori (oameni care isi urmaresc doar interesele propri). In momentul in care sesizezi ca pui nevoilor celorlalti inaintea intereselor tale, incepe sa fie nesanatos. Si atunci cre ca trebuie sa incerci sa scapi de nevoia de a ii mulumii pe altii. Si sa cauti mai degraba sa mentii un echilibru intre ce dai si ce primesti.