| numecorect a întrebat:

Are un profesor voie sa imi puna nota proasta pentru ca am facut galagie in ora, fara a ma asculta?

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Nu, nu are voie sa noteze cum doreste, notele se pun doar prin evaluari, orale sau scrise, iar metoda de notare trebuie sa fie una obiectiva, scrie in "statul elevului" cat si in "metodologia de evaluarea".

Revenind la subiect, este bine sa ne stim drepturile cat si obligatiile, categoric nici tu nu ai procedat corect, deranjand ora, dar nici profesorul, ocolind regulile de notare. Daca nu ai discutat cu profesorul in momentul in care ti-a pus nota, recomand sa vorbesti cu dirigintele, sistemul de invatamant oricum e putred, daca trecem cu vederea anumite lucruri, facem doar sa contribuim la ce uram, la ce nu ne place.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Teoretic, nu. Pentru asta exista nota la purtare.
Dar, si daca te asculta, poti fi sigur ca te va intreba FIX ce nu stii, deci, va avea toate motivele sa iti dea o nota proasta.

| cfrtobias a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Poate el e destept si stie tot si a invatat atunci, da oricum poate trebuia sa zica la profesor ca vrea sa fie ascultat

| MihaelaDart a răspuns:

Poate sa iti puna nota proasta in carnetul lui, nu direct in catalog, poate ca asa a facut si el si nu ai vazut ca a notat-o in catalog. Ori a mimat doar ca a trecut-o.
Asa faceam si eu pe cand am fost cadru in invatamant. Aveam un carnetel nu prea se observa din banci si cine deranja ora, nici cu mustrare nu inceta, notam o nota sau doar cu un simpu minus, bineinteles ca tineam cont de verificarea temei facute in clasa/acasa pe care le-o dadeam si ii puneam nota care o merita. Repetand ora de ora galagia, il notam cu minus pentru nota de la purtare.
Este un mod a profesorului de a linisti elevul.
Cu toate ca unii profesori o si fac, sa treaca direct nota in catalog daca tu ca elev ai facut galagie.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Dar cum alte metode de a te pedepsi nu există, este constrâns să procedeze aşa.Recomand revizuirea comportamentului la ore. de curs.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca sunt controverse cu ce are voie si ce nu are voie profesorul sa faca, la ora lui.
Caz in care, se discuta problema cu dirigintele tau sau cu directorul scolii.

| MagicOneT a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, nu are voie sa noteze cum doreste, notele se pun doar prin evaluari, orale sau scrise, iar metoda de notare trebuie sa fie una obiectiva, scrie in "statul elevului" cat si in "metodologia de evaluarea".

Revenind la subiect, este bine sa ne stim drepturile cat si obligatiile, categoric nici tu nu ai procedat corect, deranjand ora, dar nici profesorul, ocolind regulile de notare. Daca nu ai discutat cu profesorul in momentul in care ti-a pus nota, recomand sa vorbesti cu dirigintele, sistemul de invatamant oricum e putred, daca trecem cu vederea anumite lucruri, facem doar sa contribuim la ce uram, la ce nu ne place.

| Sn4k3 a răspuns:

Mai ia-te si la cearta cu el ca sigur mai treci laughing

| Goete a răspuns:

In mod sigur te-a ascultat (cum faceai galagie)
Si in mod sigur, daca vre sa iti puna nota rea ascultandu-te, gaseste el intrebarile pentru asta

| Osneros a răspuns:

Teoretic nu. Practic poți vedea și tu că se întâmplă des.

| Yohei a răspuns:

Nu are dreptul, are dreptul doar sa scadă nota la purtare în cazul asta