| EuSuntCineva20 a întrebat:

Are voie o profesoara sa ma asculte din lectia invatata chiar in acea zi? (Adica in ziua in care am invatat-o)...Si sa imi si puna nota?

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

In mod normal s-ar zice ca profesorii pot sa faca ce vor ei.

Sa iti puna nota pe o lectie de abia predata mi se pare absurd (doar daca nu esti vreun soi de robotel care sa retina in totalitate ceea ce i s-a predat).

Ca iti pune intrebari sa vada daca sunt neclaritati e ok, dar sa asculte din lectia respectiva cu nota e aberant mai ales daca sunt nu stiu cate pagini si o cantitate mare de informatie.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesoara poate pune intrebari din lectia predata (ca de invatat n-ai avut cand), chiar in ora in care o preda, pentru a vedea daca elevii au inteles lectia dar nu poate sa noteze raspunsurile.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Pentru ca iti este proaspata in minte. Ceva normal.

| AFR81 a răspuns:

Profesorii au voie, in limita legii si a bunului simt, sa faca ceea ce vor.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca a predat-o in fata ta, cand erai atunci in calsa, de ce nu? Erai prezent si trebuia sa fii atent, deci, total corect!

| anamariarot a răspuns (pentru Violleta2022):

Si daca ai o lectie lunga, despre notiuni deloc cunoscute, cuvinte dificile, ti s-ar mai parea normal?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anamariarot):

Banuiesc ca ai fost ascultata pentru ca te-a observat in timpul orei facand altceva decat sa asculti ce se preda. Bineinteles ca, are voie sa te asculte si sa te noteze.
Lectia era deja predata si se vorbise in urma cu cateva minute, deci, total normal sa o ai proaspata in minte mai ales daca ti-ai luat notite si ai fost atenta.
Cuvinte dificile, ma indoiesc, ca doar nu v-a predat in clasa!

Nu-i nimic, pe viitor vei fii mult mai atenta la ore, macar dupa experienta asta.

| anamariarot a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce argument, madamme. Nu stiu ce scoala ai facut tu, dar daca iti prezint o lectie de anatomie, nervi cranieni cu origine reala, aparenta samd, iti garantez ca intr-o ora nici macar numele nu o sa-l stii. Nu e normal ca un profesor sa noteze elevul in felul asta, din motivele deja explicate. Are voie sa te asculte DIN LECTIA PE CARE TREBUIA SA O PREGATESTI PENTRU ORA AIA=LECTIA TRECUTA, nu lectia pe care ti-o preda atunci.
PS: n-am avut profesori atat de redusi incat sa faca asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru anamariarot):

Te ambalezi degeaba madamo, pentru ca aici nu-i vorba de nu stiu ce lectii detaliate de anatomie, este vorba de lectii de scoala generala!
Si nu-i vorba de profesori redusi care sa te asculte lectia predata atunci in clasa, ci de masuri luate in anumite circumstante de profesori. In fond, te duci la scoala sa inveti si sa fii atent la profesori, nu vorbesti cu vecinii ori te joci la ore.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anamariarot):

Cat de lunga ar putea fi lectia respectiva daca "o ora scolara" tine doar 50 minute, iar profesoara a avut timp sa struge catalogul, sa predea si apoi sa asculte si sa puna note?
Deci, lectia aia lunga a fost probabil predata in 30 min, ramanad 5 minute pentru strigatul catalogului si 15 min pentru ascultat.
Ma indoiesc teribil ca profesorul sa fii folosit cuvinte atat de dificile pe care sa nu le intelegi. Iar daca nu ai inteles, de ce nu ai oprit profesorul sa explice?
Iti spun eu: pentru ca, nu ai fost atenta la ce s-a discutat in clasa.
Adevarul il stie profesoara de ce te-a ascultat si de ce te-a notat probabil cu ceva foarte mic.

Ai un singur lucru de facut:
O reclamatie in scris catre directorul scolii, mentionand tot ce te-a deranjat la profesorul care a indraznit sa te asculte lectia pe care tocmai o predase cu doar cateva minute inainte.
Probabil ca directorul va cere re-evaluarea notei prin ascultarea la lectii in prezenta lui sau a unei comisii de profesori.

| anamariarot a răspuns (pentru Violleta2022):

Gretta, esti putin frustrata. Inteleg ca te enerveaza mecla mea, dar sa-mi intri la propriile intrebari sa-mi notezi raspunsurile cu nefolositor? HAHAHAHA, te plictisesti rau. Nici n-are rost sa port o discutie cu tine, ai niste practici demne de un copil de scoala primara. Pentru tine o sa deschid special un topic pe un forum pentru elevi/profesori, ca sa vezi cum gandesc profesorii deschisi la minte, ceva ce ar fi normal.
PS: Pentru mine n-au contat decat notele din generala, fiindu-mi necesare pentru media de admitere, iar la liceu m-am axat pe ceea ce se numeste BACALAUREAT.
PPS: Profesorii tai nu te-au evaluat corespunzator, ai niste lacune in ceea ce priveste gramatica.

| anamariarot a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu te mai strofoca sa-mi scrii un raspuns lung, ca o sa fii unul dintre utilizatorii blocati. Succes pe mai departe!

| Clorox a răspuns:

Face ce vrea.

| Pool77 a răspuns:

Normal nu are voie.
Gandeste-te logic, problema e ca oricum incerci sa te gandesti tot ea are dreptate.
Nu poti absolut nimic, daca ea vrea sa te asculte te asculta. Chiar si daca faci contestatie si se adevereste ca asa e iti face viata un calmar.
O sa fie pusa pe tine, si o data tot te va prinde fara sa stii si te lasa corigent.
Las-o asa, treci peste si in viitor corecteaza nota.
Am patit-o si eu, am facut p...a mare ca nu-i asa etc.
Si m-a lasat corigent.
Nu merita, pixul e in mana ei atat cat si catalogul.

| EuSuntCineva20 explică:

Pool77 si Iondelasal v-as fi dat si voua fundawinking

| EuSuntCineva20 explică:

Ok ok, gata cu cearta. Am vorbit cu diriginta si a spus ca in mod normal nu are voie, plus ca mai face lucruribilegale pentru o profesoara (nu are rost sa le tot enumar). Dar dumneaei, diriginta a spus sa astept pana semestrul urmator si sa vedem cum vom face.

| EuSuntCineva20 explică:

A da! Si pentru ca era la mate, profesoara nu ne-a dat nici macar un exemplu de rezolvare a acelui tip de exercitiu. Totusi, rezultatul a fost corect, dar pe profesoara nu a interesat-o.