| Losnams a întrebat:

Are vreo importanta o mustrare scrisă din liceu atât timp cât nu se scade media la purtare?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca pui intrebarea asta, e clar ca pentru tine nu are nici o importanta.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, are si va afecta media de la purtare.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Gresit. La mustrare scrisă nu e obligatoriu sa se scadă media la purtare.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ce ti-a scris floresdemayo, ca nu ti se da mustrare scrisa de flori de mar, ci pentru o abatere disciplinara serioasa.
Da, se poate scade nota la purtare, cu 1 punct, iar daca repeti abaterea, atunci se poate scade cu 2 puncte si chiar iti va fi afectata media generala, la purtare.
Nu am inteles de ce ai mai pus intrebarea, daca nu vrei sa iei in considerare si raspunsurile celor cu experinta in domeniu?

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Nu e obligatoriu sa imi scada media la purtare fetita. Plus ca am vorbit cu diriginta si a zis sa nu ma mai stresez ca va fi bine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Nu sunt fetita, sunt femeie in toata firea si am lucrat in domeniu.
tu culca-te pe o ureche si vei vedea la sf de an, daca ai note mici la purtare sau nu.
Iti mai dau uns fat: mai lasa aroganta si prostia, ca-ti vor aduce numai neplaceri in viata.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Atât timp cât doamna diriginta mi-a zis ca va fi bine si sa nu ma complic. De ce sa nu merg pe mana ei?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Daca doamna diriginta ti-a spus asta, de ce ai venit sa mai intrebi pe TPU? Care-i logica, actiunii tale?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Și de unde știi că nu ți se scade și media la purtare? Semestrul nu s-a incheiat.

| JamesWatson a răspuns:

100% nu. Și la mine în clasă au fost cazuri. Dar nu s-a intamplat nimic. Nici profesorul nu a purtat pică sau ceva.
Lucrurile astea sunt inevitabile, mai ales daca ai de aface cu un prof mai dificil. Care imediat reacționează "agresiv" la adresa unui elev, fără să îl întrebe care a fost motivul pentru care a râs, vorbit etc.

| floresdemayo a răspuns (pentru JamesWatson):

În general, pentru "râs" sau "sporovoit" in timpul orelor de curs, NU se dă mustrare scrisă, ci mustrare VERBALĂ (observație). însă pentru abateri disciplinare repetate se dă mustrare SCRISĂ, care poate duce la scăderea notei la purtare, in functie de gravitatea situatiei (1. pentru 10 absente nemotivate, elevului ii e trimis acasă de catre diriginte un avertisment scris, 2. fumat in incinta institutiei, 3. părăsirea scolii fara acordul dirigintelui, 4. comportament agresiv cu colegii etc

| JamesWatson a răspuns (pentru floresdemayo):

Mustrare scris din ce știu eu se face la sfârșitul catalogului, în scris. Și ce știu că cel puțin la mine la liceu sunt profesori care nu se mai obosesc să vorbească (certe cu elevi) verbal și îi scrie direct la sfârșitul catalogului.
Ce ai enumerat tu, sunt de fapt dor regelui. Care de cele mai mult ori sunt încălcate și nu se întâmplă nimic. Și în primul rând la lucrurile pe care l ei enumerat prima data primesc o "Mustrare verbală" și dor daca lucrurile nu se rezolva de abia atunci se ajunge la cea scrisă.
Nu știu ce diriginte trimite avertismente acasă, nu stiu cand ai fost in perioada școlii/liceului dar diriginti nu mai folosesc poștă, ci telefonul.

| floresdemayo a răspuns (pentru JamesWatson):

Lucrez in domeniu happy Mustrarea scrisă se scrie sub numele elevului din catalog, NU la sfârșitul catalogului. Știu mai decât tine cum se procedează.
Mustrările scrise se trimit părintilor/tutorilor, prin poștă cu confirmare de primire (sau prin intermediul unei persoane de incredere a directorului institutiei) cu număr de inregistrare, iar in catalog vor fi notate data si nr de inregistrare.
Părintele elevului va fi nevoit să semneze că a luat la cunoștință situația fiului.

Zici TU: "sunt profesori care nu se mai obosesc să vorbească (certe cu elevi) "
Și știi de ce? Există o lege, care spune că "sancționarea elevilor sub forma mustrării în fața colectivului clasei sau al școlii este interzisă în orice context."

TU: "Ce ai enumerat tu, sunt de fapt dor regelui"
N-am inteles nimic. Dar de ce bagi tu regele in situatia asta? happy

| JamesWatson a răspuns (pentru floresdemayo):

Scuzați mă doamna profesoară. Sper să nu îmi faceți vreo mustrare. Fie ea una verba sau scriswinking

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Dacă ai fost anunțat că nu ti se scade media la purtare(care oricum nu te afectează cu nimic daca e scăzută doar daca vrei sa te faci polițist și etc)atunci te poti sterge cu mustrarea la fund.