| Thecurious a întrebat:

Articolul posesiv " 's " (din limba engleza ) se foloseste numai pentru posesori persoane?

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu chiar.
Poti folosi si la animale de exemplu "The dog's owner is busy right now. Se mai poate folosi si la tari de exemplu "America's streets are nice" (Da, stiu n-am imaginatie deloc rolling on the floor ) dar intelegi tu.

| AdrienWH a răspuns:

Salut. Articolul " 's " poate fi folosit atat pentru posesii ale persoanelor, cat si posesii ale animalelor.

Dar cand cineva are mai multe posesii si tu te referi doar la una poti folosi genitivul dublu. ( cel format din "of" si " 's")