| Alex367 a întrebat:

As dori sa imi cumpar o carte pentru bacalaureatul la romana, dar nu stiu ce ar fi mai eficient. Sunt in clasa a X a, dar de la vara vreau sa ma apuc incet-incet de invatat, pentru ca nu facem mare lucru la clasa. M-ar interesa in special partea a treia de eseu si ce-a intai de eseu argumentativ. Voi ce carti ati folosit si ce rezultate ati obținut? Sunt binevenite si comentariile voastre(asta daca vreti Bineinteles).

1 răspuns:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu unul am dat bacul in 1999, dar esentialul ramane acelasi. Am luat 9 la romana scris si 9 la oral, deci am fost constant. Am avut invatate doar ceva citate si date despre autori. In rest, poti sa faci comentariu freestyle. Intreaga lucrare scrisa ar trebui sa fie eseu, nu reproducerea unor comentarii de ****. Iti recomand sa iei si sa faci asa, pentru tine, review-uri de produse si mai ales de carti/proza scurta care nu au nici o treaba cu programa. De ce? Ca sa iti formezi niste deprinderi, sa stii ce sa cauti si cum sa tratezi ce ai gasit. E ca la examenul auto - unii invata ca vitele cartea aia cu chestionare, altii invata decretul si dupa aia raspund logic bazat pe decret.