| Maria_Maria_1995 a întrebat:

As dori sa imi cumpar o carte penyru bacul de la romana. Insa nu reusesc sa ma hotarasc intre doua carti. Care stiti voi ca este mai buna dintre urmatoarele :

1. Eseul - Literatura Romana ( pregatire individuala pentru proba scrisa de bac. ) - L. Paicu, M. Lupu si M. Lazar ( verde )
2. Eseul varianta rapida de pregatire pentru bac ( Marilena Lascar, Liliana Paicu ( roz )
Pe care sa o iau?

6 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca prima carte e mult mai utila. Am avut si eu o carte tip "Eseul" normala si una mai compacta. Concluzia la care am ajuns: O carte mai compacta e mai ok doar din punct de vedere vizual, te gandesti ca ai mai putin de invatat....insa, o carte mai stufoasa iti ofera mai multe idei. Tu selectezi si adaptezi ce vrei de acolo. Nu trebuie sa inveti mecanic. Sunt unele eseuri care pur si simplu curg de la sine daca ai citit cartea, daca analizezi putin poezia etc. Varianta rapida, daca o iei, o sa vezi ca trateaza lucrurile mai superficial... Tu la bac nu o sa scrii 10-20 de pagini, doar 3-4 sa zicem la subiectul 3. Dar nu inveti pe de rost. Citesti notiunile alea, iti faci un eseu propriu si ramai cu ceva.
Daca ai nevoie de ajutor cu eseuri poti sa imi trimiti un mail la anonimaokay@yahoo.com. PS nu intru pe messenger, trimite mail. As putea sa iti trimit eseurile mele. Eu am dat bacul anul acesta, cu rezultate mai mult decat multumitoare- peste 9. Sunt fericita sa ajut.
In orice caz, mult succes si curaj! Nu e asa greu, trebuie doar sa te tii de munca si sa lasi un echilibru intre distractie si invatat. Nu te epuiza, dar nici sa nu lasi toata materia pe ultimele 2 luni.

| Maria_Maria_1995 explică (pentru AnonimaOk):

Buna!
O sa iti trimit un email pentru eseuri, as dori sa le primesc! Doar daca vrei big grin

| AnonimaOk a răspuns:

Sigur

| andrei390 a răspuns (pentru AnonimaOk):

Aninima ok as dori si eu acele eseuri. Poti sa mi le dai te rog?

| BJK1903 a răspuns:

Dupa parerea mea, cumpar-o pe a doua. Pentru ca este o varianta rapida de pregatire si te poate ajuta mai bine. Numai bine si succes happy

| christos1234 a răspuns:

Prima este mai folosita.