| mortix123 a întrebat:

As dori sa intru la liceul militar din Alba Iulia, pe site-ul lor am vazut ca internatul si 3 mese pe zi sunt in total 44 pe lei, dar am auzit din alte surse ca acestea ar fi gratuite.
Daca termin liceul acolo sunt obligat sa continui cariera militara sau altfel platesc anii de liceu?
Accept sfaturi sau opinii despre acest liceu

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai 3 mese si o gustare. Stai pe gratis, haine pe gratis doar ca orarul este cam incarcat. Nu la multi le place. Eu m-am dus direct la academie si mi-am trait tineretea in libertate, in liceu civil. Doar ca am fost cam multi pe loc: 12. A fost cam greu examenul. Cei din Colegiul Militar au fost repartizati dupa medie dar n-au dat examen. Cantareste avantajele si dezavantajele bine. Poti sa cauti pe forumuri sa mai stai de vorba cu cadre militare si apoi te hotaraste cat mai repede. Cred ca acum in martie se incheie inscrierile. Suna la un CMJ si vezi: http://bit.ly/2CdSRHT
Acolo unde scrie "Tabel cu datele de contact ale centrelor militare zonale, judeţene şi..." Se descarca un fisier si-l citesti daca ai Office in PC.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt gratuite daca esti elev de nota 10 si beneficiezi de bursa de merit si alte beneficii.
Nu, daca termini liceul acolo, nu te obliga nimeni sa mergi la o academie limitara, este alegerea si decizia ta!

| francut a răspuns:

Hmm, nu stiu ce informatii are @DonnaAlba, dar eu stiu de la cineva care a absolvit acolo: se face un contract cu scoala. Echipament, cazare, hrana si altele, sunt gratuite. Dar, conform contractului, trebuie sa activezi un numar de ani in armata. In caz contrar, platesti scolarizarea care este foarte scumpa. Nu e obligatoriu sa faci si academia, ci numai sa lucrezi in armata. Ce ai vazut tu, probabil se refera la valoarea mesei (in comparatie cu spitalele care au 7-12 lei/zi/persoana).

| Salontanul a răspuns (pentru francut):

Ai dreptate! DonnaAlba sare de multe ori calul si da informatii false. Dar o scuzam ca-i moldoveanca.

| francut a răspuns (pentru Salontanul):

Nu am urmarit-o. Dar acest raspuns mi-a atras atentia.
Si, de ce spui ca o iertam numai pentru ca e moldoveanca? happy

| Salontanul a răspuns (pentru francut):

E! Am glumit.

| francut a răspuns (pentru Salontanul):

Am banuit ca e gluma. Dar, din care Moldova este? A noastra sau cea de dincolo?

| Salontanul a răspuns (pentru francut):

A noastra. Dar sunt o gramada pe aici si din Moldova de dincolo.

| francut a răspuns (pentru Salontanul):

Merci.
Am banuit ca sunt multi de dincolo, dupa intrebari.

| gabriela0414 a răspuns:

Daca esti elev acolo (daca reusesti sa inttrii*si eu vreau la breaza*), beneficiezi de masa, cazare si educatie acolo, la internat, pe toata durata scolii. Vei avea o luna de acomodare, la inceputul scolii (prin septembrie) sa vezi daca iti place cariera miltara, in care tu in luna aia, vei sta acolo si vei vedea cum e, daca iti place ramai, daca nu... nu happy.

Si daca termin liceul militar esti OBLIGAT sa mergi spre academia de maistrii militari. Tu din liceu vei iesi subofiter. cred. cert e ca iesi mai mare in grad decat daca vii dintr.un liceu civil si te duci spre academie. Daca tu vrei sa te duci pe alta facultate, va trebuii sa platesti bani. De ce? Fiindca toti anii aia pe care i.ai petrecut in incinta liceului, ai stat gratis, daca tu vrei sa te duci pe alta facultate, cu banii aia pe care ii platesti sa te duci la alta facultate decat cea militara (scoala de maistrii militari), acopera toata cazarea, masa si educatia primita pe tot parcursul celor 4 ani de liceu.
Sper ca te.am ajutat! Eu am fost deja la comisariat si am facut si analizele medicale. Acum astept probele sportive happy. succes!

| Salontanul a răspuns (pentru gabriela0414):

Oau! Cate aiureli! "Si daca termin liceul militar esti OBLIGAT sa mergi spre academia de maistrii militari. " Nu exista academie de M.M. Maistrii militari si subofiterii fac doar scoala militara. "Tu din liceu vei iesi subofiter." Poate el da ceilalti ies doar elevi sau studenti daca merg la scolile militare sau academie. O avea el un regim special? In liceu (doar ca sunt colegii nu licee) gradele militare sunt onorifice. Singurul lucru adevarat este ca trebuie sa plateasca scolarizarea daca refuza sa mearga mai departe. Apropo! Sa nu ma contrazici. Sunt in pensie dupa 27 de ani de cariera militara si am fost ofiter.

| anamariamaluma a răspuns (pentru gabriela0414):

Nu esti obligat sa optezi pentru ceva in domeniu si nu esti obligat sa platesti toti cei 4 ani de studiu.