| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu cum se face o fisa de lectura de calitate, caci vara citesc carti, apoi peste vreo 7 luni am olimpiada la limba si literatura romana si se mai uita unele detalii,adica nu am nevoie ca in fisa sa fie editura, sper sa ma ajutati, cu parerile proprii...

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Caracterizări de personaje; stilul de expunere al autorului; figuri de stil; cuvinte rare folosite; regionalisme ( acolo unde e cazul).
Cînd citești un capitol scrii cîte ceva din fiecare și apoi despre toată cartea.
Caută eseuri și recenzii de pe site-uri de pe internet. Sînt foarte multe și bine făcute, de oameni cu glagorie și bine intenționați.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru corolav):

Se putea un raspuns mai dezvoltat, dar am apreciat originalitatea...

2 răspunsuri:
| Mony_Nelly_1995 a răspuns:

Pai...
un mic rezumat al cartii
cateva citate, care ti+au placut tie
noua ni s-a mai cerut si explicatia titlului
cateva date despre autor
sper sa te ajute cumva...