| PufuleteZapacit09 a întrebat:

As dori se eu o biografie SCURTA despre I.L.Caragiale.Dau Funda+Vot primului raspuns bun!

Răspuns Câştigător
| JeffHardy2011 a răspuns:

Sall!
Uite aici: Ion Luca Caragiale (n. 1 februarie 1852, Haimanale, județul Prahova, astăzi I. L. Caragiale, județul Dîmboviţa, d. 9 iunie 1912, Berlin) a fost un dramaturg, nuvelist, pamfletar, poet, scriitor, director de teatru, comentator politic și ziarist român, de origine greacă. Este considerat a fi cel mai mare dramaturg român și unul dintre cei mai importanți scriitori români. A fost ales membru al Academiei Române post-mortem.

S-a născut în ziua de 1 februarie 1852, în satul Haimanale, care-i poartă astăzi numele, fiind primul născut al lui Luca Caragiale și al Ecaterinei. Primele studii le-a făcut între anii 1859 și 1860 cu părintele Marinache, de la Biserica Sf. Gheorghe din Ploiești, iar până în anul 1864 a urmat clasele primare II-V, la Școala Domnească din Ploiești.Deși Caragiale a scris doar nouă piese, el este cel mai bun dramaturg român prin faptul că a reflectat cel mai bine realitățile, limbajul și comportamentul românilor. Opera sa a influențat și pe alți dramaturgi, cum ar fi Eugen Ionesco.
În zorii zilei de 9 iunie 1912, Caragiale a murit subit în locuința sa de la Berlin, din cartierul Schöneberg, bolnav fiind de arterioscleroză.
Sper ca te-am ajutat.
P.S. Sursa :http://istoria.md/articol/576/Ion_Luca_Caragiale,_biografie postat la 13 Martie 2012 19:31

2 răspunsuri:
| Clima_Nicoleta_1987 a răspuns:

Imi dati si mie cum il cheama pe tata lui i.l.caragiale