| Alyforyou a întrebat:

As dori si eu planul de argumentare de la fabula si schita.

Răspuns Câştigător
| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

I. INTRODUCERE
Definiţia fabulei
II. CUPRINS
Argumentarea faptului că textul "Câinele şi căţelul" este o fabulă
a) specie a genului epic - are:
- acţiune - rezumat;
- personaje - enumerare;
- narator;
b) prin intermediul unor animale, critică defecte omeneşti:
- demagogia ( Samson ) - explicaţie, citate;
- îngâmfarea (Samson) - explicaţie, citate;
- naivitatea (Samurache) - explicaţie, citate;
- etc.
c) are o structură specifică:
- textul narativ;
- morala (învăţătura);
d ) caracterul educativ al mesajului;
III. ÎNCHEIERE
Concluzii - scurt rezumat al cuprinsului;

Schita:Schita este opera epica,in proza,de mici dimensiuni,avand o actiune,care se reduce; a un singur episod semnificativ din viata unui personaj sau a mai multor personaje."X" de "y" este o astfel de opera.
In primul rand,pentru ca textul are actiune...(povestesti).
In al doilea rand,textul este in proza si este de dimensiune mica.
In al treilea ranf,textul este in proza si este de dimensiune mica.
In al treilea rand,tot textul se rezuma decat la un episod.
In concluzie,"x" de "y" este o schita.

Definitia fabulei:Fabula este opera epica,in versuri sau in proza, in care personajele sunt animale, plante sau obiecte, puse in situatii omenesti, cu scopul de a evidentia defecte de caracter ce trebuie indreptate.